Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня на фона на опитите на САЩ да организира координирано освобождаване на резерви
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, след като Китай съобщи, че планира да освободи количества от своите резерви, следвайки репортаж на Ройтерс, според който САЩ искат големите потребители на суров петрол да обмислят координирано освобождаване на запази за охлаждане на цените, предаде Ройтерс.
Ходът на американската администрация идва в момент, в който инфлационният натиск, който отчасти се дължи на нарастващите цени на енергията, започва да предизвика политически реакиции.
Към 8:40 българско време сортът Брент поевтиня с 0,47 долара, или 0,59%, до 79,81 долара за барел, след като вчера заличи 2,6% от стойността си. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,78 долара, или 1%, до 77,58 долара за барел, следвайки спад 3% в сряда.
Цените достигнаха седемгодишни върхове през миналия месец, след като пазарите насочиха вниманието си към бързото нарастване на търсенето, което дойде с отмяната на ограничителните мерки срещу COVID-19 и възстановяването на икономиките на фона на бавното увеличение на предлагането от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни като ОПЕК+.
„Ако администрацията на САЩ разпореди освобождаване на количества от Стратегическия петролен резерв (SPR), това може да изпрати силен политически знак", коментират анализатори на Citigroup.
Американските производители обаче не са склонни да изразходват излишни средства за увеличение на сондажите, след като бяха наказани от инвеститорите за натрупване на дълг, с който да финансират нови сондажи.
Международната агенция по енергетика и ОПЕК заявиха през последните седмици, че през следващите няколко месеца предлагането на петрол ще се увеличи. ОПЕК+ продължава да стои зад споразумение за увеличаване на производството с 400 000 барела на ден всеки месец, за да не наводнява пазара с доставки.
„Освобождаването на стратегически резерви може да понижи цените на петрола само временно“, коментира Вивек Дхар, анализатор от Commonweath Bank of Australia. „Има голяма вероятност пазарите вече да са взели предвид подобно събитие.“
Съединените щати и техните съюзници са координирали стратегическите освобождавания на петролни резерви и миналото, като например през 2011 г. по време на война в Либия, която е член на ОПЕК.
Но настоящото предложение представлява безпрецедентно предизвикателство за ОПЕК, картела, който оказва влияние върху цените на петрола повече от пет десетилетия, защото включва Китай, най-големият вносител на суров петрол в света.
Бюрото за държавни резерви на Китай заяви, че работи по освобождаването на запаси от суров петрол, въпреки че отказа да коментира искането на САЩ.
Служител на японското министерство на индустрията заяви, че САЩ са поискали сътрудничество от Токио за справяне с по-високите цени на петрола, но не потвърди дали искането включва координирано освобождаване на резерви.
Представител на Южна Корея потвърди, че Вашингтон е поискал от Сеул освободи някои петролни запаси.
„Преглеждаме внимателно искането на САЩ, но не освобождаваме петролни резерви поради нарастващите цени на петрола. Бихме могли да освободим петролни резерви в случай на дисбаланс при предлагането, но не и за да отговорим на покачващите се цени“, казва служителят.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.