Петролът поевтиня на фона на плановете за освобождаване на резерви от САЩ

Петролът поевтиня на фона на плановете за освобождаване на резерви от САЩ

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник на фона на информацията, че САЩ, Япония и Индия ще освободят част от петролните си резерви, за да укротят цените на черното злато. Този ход може да бъде предприет въпреки заплахата от намаляващо търсене заради нарастващия брой на заразените с COVID-19 в Европа, предаде Ройтерс.

Към 9:05 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,63 долара, или 0,79%, до 79,07 долара за барел, докато цената на американският лек суров петрол WTI се понижи с 0,84 долара, или 1,09%, до 75,91 долара за барел..

Очаква се Съединените щати да обявят освобождаване на суров петрол от Стратегическия петролен резерв (SPR) oоще днес, като част от план, договорен с големите потребители на суровината в Азия, съобщи източник на администрацията на Байдън, запознат с преговрите.

„Американският президент Джо Байдън се подготвя да обяви координирано освобождаване на петрол заедно с други страни“, коментират от ANZ.

Брентът и WTI поскъпнаха с 1% в понеделник на фона на информацията, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Русия и техните съюзници, известни като ОПЕК+, могат да коригират плана си за увеличаване на производството на петрол, ако големите страни-консуматори пуснат суров петрол от своите запаси или ако пандемията намали търсенето.

На фона на разговорите за координирано освобождаване на суров петрол, което успя да върне цените под 80 долара за барел, анализаторите насочват вниманието си към потенциалния удар върху  търсенето от четвъртата вълна на COVID-19 в Европа.

„Тъй като в Европа, и по-специално в Източна Европа, се борят да с разпространението на COVID-19, рискът от мерки, подобни на локдаун, е голям“, коментира анализаторът на Rystad Energy Луиз Диксън.

Тя каза, че търсенето  на гориво в Европа през ноември се очаква да спадне до 7,8 милиона барела на ден (bpd) от 8,1 милиона барела на ден през октомври, въпреки че част от това е нормален спад за това време на годината.

„Ако в Европа бъде въведена нова вълна от блокади, цените на петрола няма да бъдат пощадени през остатъка от грипния сезон в Северното полукълбо“, каза Диксън.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ