Петролът върви към четвърти пореден седмичен спад

Петролът върви към четвърти пореден седмичен спад

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, след като инвеститорите възприеха мнението, че потенциалното координирано освобождаване на резерви от суров петрол от големите световни икономики ще окаже по-малко от очакваното въздействие върху цените, предаде Ройтерс.

Към 8:40 българско време сортът Брент поскъпна с 0,83 долара, или 1,02%, до 82,07 долара за барел, след като вчера достигна шестседмично дъно, преди завърши сесията с ръст от 1,2%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,76 долара, или 0,96%, до 79,77 долара за барел. И двата бенчмарка вървят към четвърти пореден седмичен спад.

Пазарните движения в четвъртък последваха доклад на Ройтерс, че Съединените щати са помолили Китай, Япония и други големи купувачи да се присъединят към освобождаването на петрол от стратегическите си резерви.

„Пазарът обаче остава фундаментално стегнат и е малко вероятно каквото и да е количество освободени запаси да променят съществено глобалния баланс“, пишат в бележка анализатори на Fitch Solutions. „По тази причина ние очакваме всяко влошаване на цените да бъде ограничено както по мащаб, така и по времетраене“, добавят те.

Призивът на администрацията на Байдън за координирано освобождаване на петролни запаси се разглежда като сигнал към производствената група на ОПЕК+, че тя трябва да увеличи добива, за да отговори на опасенията за високите цени на горивата в най-големите икономики в света - Съединените щати, Китай и Япония.

Брент, който е нарасналс почти 60% от началото тази година, наскоро предизвика по-широк енергийен срив, тъй търсенето на петрол е високо в икономиките, възстановяващи се от пандемията от COVID-19, а Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците, известни като ОПЕК+, се придържа към постепенно увеличаване на добива.

ОПЕК засега се придържа към  безпрецедентното си ограничаване на производството, въпреки че цените се възстановиха от дълбините на ранните етапи на пандемията на коронавирус.

Данните, показващи, че износът на петрол от Саудитска Арабия е достигнал осеммесечен връх през септември, нараствайки за пети пореден месец, също помогнаха за поддържане на цените.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ