Просто няма начин: Алтернативните доставки не могат да компенсират потенциална загуба на руския петрол

Просто няма начин: Алтернативните доставки не могат да компенсират потенциална загуба на руския петрол

Просто няма начин: Алтернативните доставки не могат да компенсират потенциална загуба на руския петрол

Макар че има алтернативи на руския петрол, те биха били недостатъчни или трудно достъпни от логистична гледна точка, ако САЩ и техните съюзници решат да забранят вноса на руски енергийни продукти. Това заяви пред Си Ен Би Си различни анализатори.

„Просто няма начин тези доставки да бъдат компенсирани, дори от ОПЕК+ в комбинация с Иран и Венецуела“, каза Вандана Хари, основател на фирмата за енергийни анализи Vanda Insights.

Войната на Русия в Украйна не показва признаци на затихване, което кара САЩ и техните съюзници да обмислят забранят на вноса на руски петрол и природен газ. На този фон цените на петрола скочиха до рекордни нива, невиждани от 2008 г., въпреки че по-късно се отдръпнаха от тези върхове. Съществуват и опасения, Русия може да предприеме ответни мерки, прекъсвайки доставките на природен газ за Европа.

Разбира се, част от руските доставки могат да бъдат заменени, обясни Хари.

Според данни на Международната агенция по енергетика Русия изнася около 5 милиона барела суров петрол на ден. По думите на Хари около 2 милиона барела от тях могат да бъдат заменени, ако членовете на ОПЕК Саудитска Арабия, Ирак, Кувейт и Обединените арабски емирства „успеят едновременно да заработят на максималния си капацитет“.

Хари обаче посочи, че голяма част от свободния капацитет в рамките на ОПЕК и нейните съюзници, известни като групата ОПЕК+, също е руски.

Проблемът е, че ОПЕК+ ще трябва да „поднови“ своята система за производствени квоти, като за момента не изглежда, че групата е склонна да предприеме подобни действия, каза тя. Всяко съкращаване или увеличение на добива на страните от ОПЕК+ се измерват спрямо изходно ниво – колкото по-голямо е това число, толкова повече петрол е разрешено на страната да изпомпва.

Реджина Мейджър от KPMG в САЩ добави, че ОПЕК+ е „невероятно дисциплинирана относно начина, по който връщат суров петрол на пазара“.

„Има и други източници за доставка на петрол. Просто е много съмнителна скоростта, с която могат да се върнат на пазара, както и логистиката, която да ги откара до местата, където всъщност са необходими“, каза тя.

Съобщава се, че САЩ водят дискусии с Венецуела за премахване на санкциите срещу нейния петрол в опит за намиране на алтернативи.

Но дори и тези санкции да бъдат премахнати, Хари смята, че това ще освободи само още 100 000 барела на ден от Венецуела – „със нищо, което да се доближи до компенсиране на руските доставки“.

Русия е третият по големина производител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия. Освен това страната е най-големият износител на суров петрол за световните пазари и най-големият доставчик на природен газ за Европейския съюз.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ