Русия вярва - въглеводородите ще запазят лъвския пай в глобалния енергиен баланс до 2050-та

Русия вярва - въглеводородите ще запазят лъвския пай в глобалния енергиен баланс до 2050-та

Министерството на енергетиката на Русия е убедено, че до 2050 година въглеводородите ще запазят лъвския пай в глобалния енергиен баланс въпреки нарастващото търсене на възобновяеми енергийни източници и водород. Това заяви ресорният министър Александър Новак на Световната енергийна седмица, предаде ТАСС.

Министърът разказа за неотдавнашна среща на руски представители с германски партньори, след която са се договорили да подпишат меморандум за съвместни изследвания в областта на водородната енергия.

По думите на Новак бъдещето на водорода има голям потенциал и неговият дял в енергийния баланс може да стигне до 25 процента. Преди дни в годишния си доклад ОПЕК призна за края на петролната ера за развитите страни.

Възстановяването на търсенето на петрол в света в краткосрочен и дългосрочен план ще дойде от развиващите се страни. За развитите страни епохата на петрола вече е приключила - през идните пет години потреблението в тях ще спадне с 1,1 милиона барела на ден, прогнозира картелът.

След драстичен спад от 9 милиона барела на ден през 2020 година, световното търсене на петрол ще започне да се възстановява догодина и може да достигне предкризисното ниво от 99,8 милиона барела на ден през 2022 година, сочи докладът.

Очаква се през 2021 година търсенето да се увеличи със 7 милиона барела на ден до 97,7 милиона барела на ден. Това означава, че догодина то все още ще бъде с 2 милиона барела на ден под нивото от 2019 година и с 4,3 милиона барела на ден по-малко, отколкото ОПЕК прогнозираше преди година, пише БТА.

Глобалното предлагане на петрол, въпреки понижението през 2020 година, ще се възстанови напълно и дори ще надхвърли предкризисните равнища през 2022 година, прогнозира още организацията.

Добивът ще нарасне най-много в страните извън ОПЕК - с 5,7 милиона барела на ден до 70,7 милиона барела на ден към 2025 година.
Предлагането от страните от ОПЕК ще намалее през този период - със 700 000 барела дневно до 33,2 милиона барела дневно, според оцените на картела.

Световното търсене на петрол ще постигне равновесие в края на 30-те години, като дотогава може да е започнало да намалява. Това е голяма промяна за групата производители, която отразява трайното въздействие на коронавирусната криза върху икономиката и потребителските навици, отбеляза Ройтерс, цитирайки годишния доклад на ОПЕК. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ