Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шистовият петрол в САЩ пред сериозен спад заради ниската цена на суровия
Цената на шистовия петрол в САЩ може да се срине с до 50% заради рязкото понижаване на цената на суровия петрол, съобщи CCN.
Цената на петрола падна с около 25% през вчерашния ден, отбелязвайки най-рязкия спад от десетилетия насам.
Световните финансови пазари последваха спадът на цените на суровия петрол и се сринаха през вчерашния ден, докато Саудитска Арабия започна опустошителна ценова война за петрола срещу Русия. Преговорите между ОПЕК и Русия се сринаха миналата седмица и цената спадна до 33 долара за барел към обяд в понеделник, което с 45 долара по-малко, отколкото миналия четвъртък в навечерието на преговорите по ОПЕК +. ОПЕК и Русия заявиха, че всички ограничения върху производството изтичат в края на месеца и всеки може да произвежда по желание.
Истината е, че и Русия, и Саудитска Арабия са страни богати на петрол и разполагат с достатъчно ресурси, за да оцелеят в обозримо бъдеще.
Истинският губещ от последствията от тази битка ще бъде американската индустрия за шистов петрол. Възможно е дори някои американски компании в сектора да фалират, пише още изданието.
"B мoмeнтa имaмe cъcтaвĸитe зa знaчитeлнo пo-тeжĸa ĸpизa oт Гoлямaтa peцecия oт 2008 г.", пишe Hиĸ Kънингaм oт Оіlрrісе. Bcъщнocт пpoгнoзaтa e cpивът дa oбxвaнe 50% oт шиcтoвитe ĸoмпaнии - oчaĸвaнe, зapaди ĸoeтo няĸoи aнaлизaтopи oпpeдeлиxa пoлoжeниeтo им ĸaтo "ĸъpвaвa бaня".
Компании за шистов петрол в САЩ имат множество дългове, а резкият спад на цените на петрола ще навреди на паричния им поток. Това ще има пряко влияние върху способността им да обслужват този дълг. Според проучване на федералната енергия в Далас средната цена на петрола в САЩ е от 48 до 54 долара за барел. Производителите може да успеят да свалят цената чрез намаляване на разходите. Но устойчивата цена на петрола под 40 долара за барел ще бъде пагубна за индустрията.
Запасите от нефт в САЩ са в ужасна форма и сривът на суровия петрол може да се окаже последният пирон в ковчега.
През последните няколко години производителите на петрол в САЩ стават свидетели на рязко покачване на съотношенията на дълга към собствения капитал.
Индустрията вече претърпя рязък скок в броя на фалитите през 2019 г. През предходната година забележителните 50% от тях вървят "с корема нагоре".
Защо войната за цената на суровия петрол ще продължи?
През последните няколко години САЩ рязко засили производството си на нефт и газ и надмина Русия и Саудитска Арабия.
Въпреки това Русия и Саудитска Арабия биха имали много по-значителен пазарен дял, ако нефтената промишленост в САЩ фалира. И знаят, че американските производители нямат достатъчно капитал, за да издържат на голямо намаление на цените на суровия продукт.
Така че не е изненада ако не видим нито Русия, нито Саудитска Арабия да се отдръпнат от ценовата война.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова за по-ниски цени на петрола в миналото. И изрази похвала за поевтиняването на цената на газа.
Въпреки че по-ниската цена на петрола може да се окаже благоприятна за американския потребител, Тръмп игнорира пагубното влияние върху Тексас и Северна Дакота. Тези два щата са отговорни за по-голямата част от производството на нефт и газ в страната.
Поради високата продукция, те съхраняват много резерви. Северна Дакота и Тексас отбелязаха втората и третата най-висока нетна печалба в запасите от суров петрол през 2018 г.
Следователно компаниите в тези щати са заседнали между чука и наковалнята. Ниските цени на петрола и големия дълг, които ще затруднят осигуряването на бъдещо финансиране, могат да бъдат фатални за производителите на шистов петрол.
Решението на Русия и Саудитска Арабия да увеличат производството може да се окаже основната причина за тези фатални моменти в индустрията в САЩ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.