Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Топ 10 на компаниите, които купуват най-много зелена електроенергия
Глобалната платформа за онлайн търговия Amazon е компанията, която през 2020 г. е инвестирала най-много зелена електроенергия за нуждите си. Тя е сключила 35 отделни сделки за купуване на общо 5,1 гигавата електроенергия, генерирана от възобновяеми енергийни източници. Така компанията е купила общо 7,5 гигавата „зелена“ енергия, с което изпреварва другите водещи компании в този сектор – Google (6,6 гигавата) и Facebook (5,9 гигават). Това показва доклад на BNEF, звеното за анализ на „зелената“ енергия на Блумбърг.
| Компании с най-големи сделки за "зелена" енергия (в гигавата) | |||
| Слънчева енергия | Вятърна енергия | ОБЩО | |
| Amazon | 3.092 | 2.000 | 5.092 |
| Total | 3.000 | 3.000 | |
| TSMC | 1.200 | 1.200 | |
| Verizon | 0.721 | 0.290 | 1.011 |
| 0.692 | 0.199 | 0.891 | |
| General Motors | 0.797 | 0.797 | |
| AT&T | 0.650 | 0.650 | |
| Microsoft | 0.650 | 0.650 | |
| Dow Chemical | 0.558 | 0.558 | |
| Anglo American | 0.330 | 0.195 | 0.525 |
| Източник: BNEF | |||
През 2020 г. нов 65 глобални корпорации са се включили към инициативата RE100, в която участват компании, поставили си за цел да постигнат пълна въглеродна неутралност – тоест да използват 100% възобновяеми енергийни източници за дейностите си. Прогнозата на BNEF сочи, че всички 285 членове на RE100 ще трябва да купуват нови 269 тераватчаса „зелена“ електроенергия, за да постигнат поставените си цели до 2030 г. Това означава, че ще трябва да бъдат изградени нови 93 гигавата мощности от соларни и вятърни електроцентрали.
„Фондовете, които финансират подобни сделки се увеличиха с 300% през последните две години, поради неимоверният интерес на компаниите към възобновяемите източници. Това важи дори и за компании, чиято основна дейност са добиването на изкопаеми горива“, коментира Кайл Харисън, основен ръководител на анализа.
Данните още сочат, че през 2020 г. корпорациите в глобален мащаб са направили сделки за общо 23,7 гигавата „зелена“ енергия, което е с 18% повече в сравнение с 2019 г. Въпреки че отбелязва спад от 17% на годишна база американският пазар остава водещият по този показател, като над 80% от него се представлява от компаниите в САЩ.
| Корпоративни покупки на зелена енергия (в гигавата) | ||||
| Северна и Южна Америка | Европа, Близък изток, Африка | Азия | ОБЩО | |
| 2017 | 3.9 | 1.1 | 1.3 | 6.2 |
| 2018 | 9.1 | 2.3 | 2.3 | 13.6 |
| 2019 | 16.3 | 2.6 | 1.2 | 20.1 |
| 2020 | 13.6 | 7.2 | 2.9 | 23.7 |
Източник: BNEF
| ||||
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Компаниите Blackstone и CD&R обмислят купуване на производителя на сладолед Magnum
Компании |Инвеститори оценяват разработчика на изкуствен интелект Аnthropic на 900 милиарда долара
Компании |Пентагонът отменя разполагането на 4000 войници в Полша, Варшава уверява, че сигурността не е застрашена
Свят |На фокус следващата седмица: Несигурността на пазарите се запазва
Икономика |Kioxia отчита рязък скок на печалбите заради бума на изкуствения интелект
Компании |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Работата през лятната ваканция - все по-предпочитана от непълнолетните
България |Бившият капитан на Англия Дейвид Бекъм стана първият спортен милиардер във Великобритания
Свят |Започва „Кръговрат“ - първият фестивал за устойчиво кино в България
Любопитно |Европейската комисия води разговори с OpenAI и Anthropic за достъп до AI модели
ЕС |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Кой печели и губи от срещата на върха между САЩ и Китай?
Общество |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.