Меркел призна, че е лобирала в чужбина за Wirecard

ЕС

Германският канцлер Ангела Меркел призна, че е лобирала в чужбина за Wirecard, германската финансова компания, от която бяха източени 1,9 млрд. евро.  

Тя обясни, че не е имала повод да предполага, че в компанията се извършват тежки финансови измами, предаде британското издание Файненшъл таймс.

Днес Меркел отговори на въпроси в германския Бундестаг по разследването на фалита на компанията за електронни плащания Wirecard и как политиците и регулаторите в страната са пропуснали да засекат огромното източване на средства. Дружеството беше обявено за неплатежоспособно през 2020 г., след като стана ясно, че след години на източване, в балансите му липсват поне 1,9 млрд. евро.

По време на експозето си Меркел призна, че правителството редовно лобира за икономическите интереси на германски компании в чужбина. Това е важало и за Wirecard по време на нейно посещение в Китай през 2019 г. Компанията обаче не се е ползвала от специално отношение, изтъкна Меркел.

Въпреки че по това време вече е имало редица медийни публикации за съмнителни транзакции в компанията, Меркел не е имала повод да смята, че в компанията се случва нещо нередно.

„Не съм се влияла нито от негативните, нито от позитивните оценки в медиите за компанията“, добави тя и добави, че към момента много хора са вярвали, че „Wirecard е наистина чудесна технологична компания“.

По време на изслушването опозиционният депутат Данял Баяз от Зелените изтъкна, че Меркел е трябвало да се разграничи от компанията на база медийните публикации, но вместо това тя е „подкрепила интересите на криминална компания в Китай“.

По време на посещението на Меркел в Китай Wirecard се опитва да навлезе на китайския пазар чрез придобиването на местната компания AllScore Financial. За да бъде одобрена, сделката е трябвало да мине през Китайската народна банка. Меркел призна, че Карл Теодор цу Гутенберг, министър на отбраната от нейния кабинет в периода 2009-2011 г., който към 2019 г. е бил консултант на Wirecard, я е помолил, да коментира темата с придобиването на китайската компания по време на визитата в азиатската страна. Меркел не помни дали Wirecard е била спомената по време на тази среща, но обяви, че е отнесла въпроса към икономическия отдел на нейния кабинет.

„Трябва да въведем много ясни правила как бъдещите канцлери могат да лобират за корпоративни интереси“, коментира Баяз.

Меркел добави, че навлизането на Wirecard в Китай е било в тон със стратегията на Германия да достъпи китайския сектор на финансови услуги.

Германският канцлер добави, че скандалът е „шамар в лицето на стотици и хиляди честни бизнесмени“ от Германия.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Испания изпраща войски в анклава Сеута, след като хиляди мигранти го щурмуваха от Мароко
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Петролът поевтиня с над 2% поради ръст на доставките от Персийския залив
На днешната дата, 31 юли. Богородични Заговезни
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"