След "дивангейт" ЕК поставя условия за съвместната си работа с Европейския съвет

След дивангейт ЕК поставя условия за съвместната си работа с Европейския съвет

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се срещне днес с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, седмица след протоколния инцидент в Анкара, довел до т. нар. "дивангейт". Това съобщи говорител на ЕК, цитиран от БТА.

Според европейски издания срещата ще се състои в комисията. Говорителят на ЕК потвърди, че комисията е поставила предварителни условия за срещата, свързани с необходимите промени за продължаване на сътрудничеството между двете институции. Промените предвиждат допълнително изясняване на статута на ръководителите на институциите на ЕС при посещения в чужбина. 

По-рано европейски медии съобщиха, че Мишел е отказал срещата с обяснението, че днес трябва да посрещне президента на Сенегал. Говорителят на ЕК уточни, че срещата все пак ще се състои по-късно този следобед и не се очаква след това да има повече изявления за постигнатите договорености.

По думите на говорителя на ЕК, досега Мишел и Фон дер Лайен не са разговаряли за т. нар. дивангейт, защото председателят на ЕК пътувала, за да се срещне със семейството си, което не била виждала от Коледа. "Сътрудничеството между председателите на двете институции на ЕС ще продължи в интерес на гражданите", каза той и потвърди, че Фон дер Лайен ще участва в обсъждането на въпроса в Европейския парламент, ако бъде поканена. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България
Боксовият ветеран Майк Тайсън ще се бие с 48-годишният Флойд Мейуедър през 2026 г.
Шефът на BMW: Забраната на двигателите с вътрешно горене в ЕС е голяма грешка
„Европа срещу Китай“: Автомобилното изложение в Мюнхен e следващото бойно поле в борбата за пазарен дял
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.
Управителят на Датската централна банка призовава сънародниците си да обмислят въвеждане на еврото
Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
Путин : Всички западни войски в Украйна ще бъдат легитимни цели за Москва