Европарламентът гласува правила за проверка на преките чуждестранни инвестиции

Европарламентът гласува правила за проверка на преките чуждестранни инвестиции

Европейският парламент ще гласува тази седмица общи правила за проверка на преките чуждестранни инвестиции. Темата ще бъде обсъдена в сряда, а в четвъртък ще бъде приета резолюция, показва дневният ред на седмичното заседание на евродепутатите в Страсбург.

Проверките ще трябва да установяват дали подобни инвестиции могат да представляват заплаха за стратегическите интереси на ЕС. На проверка ще подлежат чужди инвеститори във водния сектор, транспорта и комуникациите, както и в технологии, включително полупроводници, и изкуствен интелект и роботика.

В последните 20 години структурата и произходът на преките чуждестранни инвестиции са се променили много, особено при разрастващите се икономики. Инвестициите от Китай са нараснали шест пъти, от Бразилия - 10 пъти, а от Русия са се удвоили, отбелязва ЕП. Тези инвестиции напоследък се насочват към високите технологии, често чрез държавни дружества или с фирми, свързани с правителствата. Едва половината държави в ЕС (Австрия, Дания, Германия, Финландия, Франция, Латвия, Литва, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Испания и Великобритания) са въвели показатели за проверка на подобни инвестиции, отчитат евродепутатите.

Тази вечер ЕП ще обсъди въпроса с правото на мирен протест покрай събитията с "жълтите жилетки" във Франция, както и заради общественото напрежение в други европейски държави. В четвъртък ще бъде приета резолюция, в която ще бъде оценена несъразмерната употреба на сила от страна на властите.

Утре евродепутатите ще разгледат доклад за борбата с настроенията срещу ромите. Очаква се ЕП да призове държавите от ЕС да предприемат действия за насърчаване на приобщаването на ромите. В текста се осъждат постоянните нарушения на човешките права, на които продължават да бъдат подложени хората от това малцинство.

Отново утре евродепутатите ще обсъдят възможностите за улесняване на изследванията за медицински цели на канабис. ЕП желае да бъдат подпомогнати качествени научни изследвания за изработените от канабис лекарствени средства. Предвижда се да бъде отправен призив Европейската комисия и държавите в ЕС да преодолеят правните пречки пред научните изследвания и да ги финансират. Резолюцията отчита необходимостта ЕК и националните власти в ЕС да правят ясно разграничение между канабиса за медицински цели и другите употреби на растението.

Според ЕП има съществени доказателства, че канабисът и канабиноидите облекчават постоянна болка при възрастни хора, действат успокоително при гадене и повръщане, предизвикани от химиотерапия, и водят до подобрение при мускулни спазми от множествена склероза. Докато Световната здравна организация официално препоръча съставящото канабис съединение канабидиол (CBD) да не бъде възприемано като "контролирано вещество" в международен план, законодателството в държавите от ЕС за използването на канабис за медицински цели се различава значително, отбелязват евродепутатите.

В сряда ЕП ще се запознае с доклада на евродепутата Андрей Новаков за фондовете на ЕС за сближаване до 2027 г., като се очаква евродепутатите да се противопоставят на предвиденото намаляване на средствата за тази цел. Предлага се средствата за сближаване да бъдат с 14 на сто повече от предложените от ЕК. Настоява се проектите в по-слабо развитите региони да запазят съфинансирането от ЕС до 85 на сто от стойността.

Също в сряда ЕП ще се запознае с доклада на евродепутата Ева Майдел, насочен към намаляването на таксите за банкови преводи в ЕС. Банките трябва да уеднаквят таксите за задгранични плащания в евро и вътрешните плащания, и да направят по-прозрачни разходите за превалутиране, се посочва в документа.

Потребителите в ЕС, които живеят извън еврозоната, продължават да плащат високи такси за задгранични преводи в евро. Очаква се новите мерки да ги защитят от прекомерно високи и произволни такси за превалутиране.

По данни на ЕП средната такса за задграничен превод на 100 евро в стойността на местна валута се различава в пъти в отделните държави от ЕС. Например в България през 2012 г. такава услуга е струвала 18,68 евро, а през 2017 г. е поскъпнала до 19,98 евро. За сравнение в повечето държави за тези пет години услугата е поевтиняла - Чехия (от 9,50 евро на 8,71 евро), Унгария (от 15,32 евро на 5,93 евро, Полша (от 2,73 евро на 1,54 евро), Румъния (от 12,58 евро на 11,19 евро), Великобритания (от 15,63 евро на 9,26 евро).

Освен в България, единствено в Дания от предложения от ЕП списък с държави цената на услугата за тези пет години е нараснала - от 2,17 евро на 2,69 евро. В Швеция услугата е безплатна. Данните са за задгранични плащания с банкова карта и теглене в брой в евро в държавите от ЕС. Докладът ще бъде гласуван в четвъртък.

БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ