ЕС извади осем страни от черния списък с данъчни убежища

ЕС извади осем страни от черния списък с данъчни убежища

На днешното си заседание в Брюксел министрите на финансите от ЕС извадиха осем страни, сред които Панама, от черния списък с данъчни убежища. Това съобщи европейски източник, цитиран от Франс прес.

Осемте страни са Панама, Южна Корея, Обединените арабски емирства, Тунис, Монголия, Макао, Гренада и Барбадос.

Те ще останат под строго наблюдение. Ще бъдат прехвърлени в "сивия списък" със страни, поели ангажименти за спазване на данъчните споразумения и поставени под наблюдение, уточни той.

На 5 декември 2017 година 28-те страни от ЕС приеха за първи път в историята си списък от 17 юрисдикции извън Евросъюза, определяни като данъчни убежища. След изваждането на осемте страни, в него ще останат само девет: Бахрейн, Гуам, Маршаловите острови, Намибия, Палау, Американска Самоа, Сейнт Лусия и Тринидад и Тобаго.

Приемането на списъка беше решено след поредица скандали за укриване на данъци - "Люкслийкс" в края на 2014 година, "Панама пейпърс" през април 2016 година и "Парадайз пейпърс" през ноември 2017 година.

Точно преди оповестяването на списъка неправителствената организация Оксфам (Oxfam) посочи четири европейски страни - Ирландия, Люксембург, Малта и Холандия, които според нея е трябвало да бъдат включени в списъка, ако бяха приложени към тях европейските критерии.

Сега експертката от Оксфам Орор Шардоне изрази безпокойство от това, че едва месец след приемането на списъка, от него се изваждат страни.

Според нея така се "отслабва доверието в списъка".

При приемането му през декември 28-те страни членки не постигнаха споразумение за евентуални санкции срещу страните от черния списък.

На 18 януари европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Пиер Московиси обвини някои европейски страни, че са "черни данъчни дупки" и обеща да упражнява "интелигентен натиск" върху тях.

"Ако забележите, че данъчните потоци отиват към дадена добре известна страна - Ирландия, Холандия, Люксембург, Малта или Кипър - нека поговорим как да се премахне това", изтъкна той пред журналисти в Брюксел, като подчерта, че тези държави не са данъчни убежища.

"Всяко намаляване на черния списък може да бъде изтълкувано като слабост, а не е тайна, че на следващото заседание на финансовите министри от ЕС списъкът ще се свие", отбеляза Московиси.

Затова той призова 28-те страни членки да вземат решение за прозрачност на ангажиментите на осемте страни, които трябва да бъдат извадени от списъка.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ