Четирите най-големи икономики в ЕС представиха заедно плановете си за възстановяване
Четирите най-големи европейски икономики - Германия, Франция, Италия и Испания обявиха на съвместна видеоконференция, че внасят националните си планове за възстановяване и устойчивост в Европейската комисия.
Икономическите министри на страните Олаф Шолц, Бруно льо Мер Даниеле Франко и Надя Калвиньо призоваха останалите държави в ЕС също да внесат възможно най-скоро своите планове за възстановяване и Европейската комисия да направи оценката им колкото се може по-рано. Според наблюдатели обаче трудно може да се направи такава за по-малко от предварително определеният срок от 2 месеца.
Към момента освен 4-те големи, Португалия първа сред страните в ЕС внесе своя план. Днес това стори и Гърция
Европейската комисия ще отдели 338 млрд. евро в безвъзмездни грантове и още 386 млрд. евро в нисколихвени кредити за стабилизиране на икономиките на страните от ЕС.
Според разчетите България може да очаква до 6.2 млрд. евро грантове и до 4.5 млрд. евро заеми от Европейския механизъм за възстановяване и устойчивост до 2025 г.
Вчера по време на заседание на Комисията по бюджет и финанси в Парламента българският вицепремиер Томислав Дончев заяви, че в българския план за възстановяване са залегнали единствено разходи, които могат да се финансират с грантове, като не е предвидено България да се възползва от възможността да вземе заем от ЕК.
Германия ще похарчи 40% от 28-те млрд. евро, които ѝ се полагат по Механизма за възстановяване и устойчивост за намаляване на емисиите от СО2, а Франция - 50%. Европейската комисия иска поне 37% от парите да бъдат насочени към проекти, които да помогнат за постигане на климатична неутралност на европейската икономика до 2050 г.
Одобряването на плановете на страните членки от Европейския съвет е задължително предусловие за достъп до €750-милиардния фонд за възстановяване на ЕС от коронакризата. Европейската комисия е обявила срок за депозиране на плановете до 30 април, но преди две седмици съобщи, че е склонна да изчака "няколко седмици", за да могат всички държави да подготвят качествени проекти, с които да кандидатстват за европейското финансиране.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.