Още една стъпка към Шенген. ЕК ни даде достъп до визовата информационна система

ЕС

Европейската комисия прие решение, с което от юли България и Румъния ще получат достъп само за четене до Визовата информационна система (ВИС) - базата данни, свързваща служителите по външните граници на ЕС с консулствата на европейските държави, издали визите. Това означава, че двете страни ще имат право на достъп до информация, която вече съществува в системата, но не и да въвеждат нова информация.

Двете страни успешно приключиха техническите изпитания, необходими за свързване към ВИС, поясняват от ЕК. България и Румъния ще могат да видят визовата история на кандидат за виза, което ще улесни обработката на заявленията. Българските и румънските гранични служители ще могат да проверяват валидността и истинността на шенгенските визи, издадени от други държави от ЕС, според данните от ВИС. Комисията пояснява, че това е от полза за предотвратяването на измами и борбата с тежки престъпления и тероризъм. 

Достъпът за четене до Визовата информационна система е необходим, за да могат България и Румъния да работят с новата система за запис на данни от пресичане на външните граници, която се очаква да бъде въведена догодина.

Пълният достъп до ВИС ще стане възможен, след като България и Румъния бъдат приети в Шенгенското пространство. ЕК отбелязва, че наскоро отново призова Съветът на ЕС да утвърди разширяването на Шенген с България и Румъния. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура