По-прозрачни и предвидими условия на труд в ЕС

По-прозрачни и предвидими условия на труд в ЕС

По-прозрачни и предвидими условия на труд в ЕС

Европейската комисия прие днес предложение за нова директива за по-прозрачни и предвидими условия на труд в ЕС, като част от действията във връзка с европейския стълб на социалните права.

Чрез предложението на Комисията се допълват и актуализират съществуващите задължения за информиране на всички работници за техните условия на труд. Освен това с предложението се въвеждат нови минимални стандарти, за да се гарантира, че всички работници, включително тези с нетипични трудови договори, се ползват от по-голяма предвидимост и яснота по отношение на условията си на труд.

Оценките на Комисията показват, че между 2 и 3 милиона допълнителни работници на нетипични договори ще бъдат обхванати и защитени от предложението в сравнение с действащото законодателство. В същото време, с предложението се въвеждат мерки за избягване на административната тежест за работодателите, например като им се предоставя възможност да подават исканата информация по електронен път. Новите правила също така ще създадат равнопоставени условия за предприятията, така че работодателите да се възползват от по-справедлива конкуренция на вътрешния пазар с по-малко "вратички". По-прозрачните и предвидими условия на труд са важни също така, за да бъдат трудещите се по-мотивирани и по-продуктивни.

Еврокомисията цели да намали риска от недостатъчна защита на работниците чрез привеждане на понятието "работник" в съответствие с практиката на Съда на Европейския съюз. Според действащите правила определенията могат да варират и някои категории работници в крайна сметка са изключени. Чрез използване на определението за работник от практиката на Съда тази директива ще гарантира, че ще бъдат обхванати едни и същи широки категории работници.

В приложното поле на директивата се включват форми на заетост, които сега често не са обхванати. Това включва работата на домашни работници, нископлатената работа на непълно работно време или работа на много краткосрочни договори и вече ще обхваща нови форми на заетост, като например работа на повикване, работа със заплащане чрез ваучери или работа през платформи.

Гарантира се, че на работниците се предоставя пакет от актуализирана и разширена информация директно при започване на работата още от първия ден вместо два месеца след началната дата, както е сега.

Създават се нови минимални права, като правото на по-голяма предвидимост на работата за лицата, които работят предимно на променлив график, възможността да се поиска преминаване към по-стабилна форма на заетост и да се получи отговор в писмена форма и правото на задължително обучение без приспадане от заплатата.

Укрепват се средствата за правоприлагане и правна защита като последно средство за разрешаване на възможни спорове, ако диалогът се окаже недостатъчен.

Предложената директива ще трябва да се приеме от Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз и да се изпълнява от държавите членки чрез законодателни актове или чрез колективни споразумения със социалните партньори. Като отчитат напълно значението на социалния диалог, социалните партньори ще могат да адаптират минималните права, предложени с директивата, при условие че се спазва цялостното равнище на защита.

Тази инициатива е едно от действията на Комисията за прилагане на европейския стълб на социалните права, който беше обявен на социалната среща на върха за справедливи работни места и растеж в Гьотеборг на 17 ноември 2017 година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ