Полша осъдена да плаща на ЕК 1 млн. евро неустойка на ден

Полша осъдена да плаща на ЕК 1 млн. евро неустойка на ден

Полша трябва да плаща на Европейската комисия неустойка в размер на 1 млн. евро всеки ден. Това постанови Съдът на Европейския съюз заради неизпълнено решение, увеличаващо напрежението между Полша и блока.

Страната трябва да премахне дисциплинарната колегия на своя Върховен съд заради съмнения за нейната независимост, но все още не го е направила въпреки искането на Комисията. Така през септември ЕК е пожелала от Съда да наложи санкции в размер, „който може да насърчи тази държава членка“ да действа.

Съдът на ЕС вече глоби Полша с 500 хил. евро на ден за това, че се противопостави на съдебно решение за спиране на операциите във въглищната мина Туров на чешката граница, припомня „Ройтерс“.

Тогава Варшава обеща да продължи операциите и заяви, че няма да плаща глобите, свързани с мината.

След постановлението говорителят на правителството Пьотр Мюлер коментира в Twitter, че „пътят на наказанията и изнудването към страната ни не е правилният“.

„Съдът на ЕС напълно пренебрегва и игнорира полската конституция и решенията на Конституционния трибунал“, написа на свой ред в Twitter зам.-правосъдният министър Себастиан Калета.

Плащането на санкцията влиза в сила, считано от деня, в който Полша бъде уведомена за решението.

Въпросът за върховенството на закона е на дневен ред за Полша през последните месеци, особено след решението на Конституционния съд на страната, че някои закони на европейската общност противоречат на конституцията, а ЕС „действа извън обхвата на компетенциите си“.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен тогава обеща да използва „всички правомощия“, с които разполага, за прилагане на законодателството на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Защо неподчинението е важно и как да го практикуваме?
Данъчни реформи: Основателят на Revolut се премести от Великобритания в ОАЕ
Удар по сериалите: Турция задържа 19 популярни актьори и певци по дело за наркотици
Километрични опашки по бензиностациите и ограничения на покупките: Русия остава без гориво
На днешната дата, 9 октомври. Рождениците днес
Урсула фон дер Лайен: Русия иска да всее раздор в ЕС, трябва да отговорим с единство
Вътрешни кризи спъват външната политика на Обама
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години