Страните от ЕС губят 15 млрд. евро годишно заради фалшиви стоки
Правителствата на ЕС губят до 15 милиарда евро годишно от наличието на фалшиви стоки на пазара в резултат на намален приход от невнесени от нелегалните производители преки и косвени данъци и вноски за социално осигуряване. Това става ясно от нов доклад, публикуван днес от Службата за интелектуална собственост на Европейския съюз (СЕСИС/EUIPO). Според данните икономическите и социалните загуби, причинени от продажбата на фалшификати, лишават правителствата от приходи и могат да финансират извършването на тежки престъпления като наркотрафик и пране на пари.
Според оценката на СЕСИС/EUIPO, ЕС губи приблизително 19 млрд. евро от продажби в секторите козметика и лична хигиена, вино и спиртни напитки, фармацевтика, игри и играчки. Фалшификатите не се подлагат на същите строги тестове както оригиналните стоки, за да бъде сигурно, че са безопасни за консумация или употреба.
Загубите от продажба на фалшиви стоки, по-специално в областта на козметиката и личната хигиена, са нараснали с над 2,5 милиарда евро от публикуването на последния подобен анализ на СЕСИС/EUIPO през 2019 г., което е и най-голямото увеличение сред изследваните сектори. Приблизително в целия Европейски съюз се губят годишно 14,1% (9,6 милиарда евро) от продажбата на фалшиви козметични продукти.
В България загубите от продажби възлизат на 23,5 %, или 157 милиона лева годишно, като увеличението от последната оценка е 49 милиона лева.
[[{"fid":"355385","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":639,"width":1187,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Анализът показва, че 97% от фалшивите стоки, определени като опасни, които са спрени на външните граници на ЕС, представляват сериозен риск за здравето на потребителите. Повечето от тях са били предназначени за деца и са били играчки или продукти за детска хигиена или облекло.
Проучването, проведено от СЕСИС и Европол, също така разкрива връзката между фалшифицирането и други тежки престъпления. От 2016 г. насам правоприлагащите органи в целия ЕС са извършили 29 мащабни операции срещу фалшификатите и пиратството, насочени срещу организирани престъпни групи, замесени и в други сериозни престъпления, включително трафик на наркотици и пране на пари.
[[{"fid":"355386","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":639,"width":1119,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
"Фалшифицирането не е престъпление, в което няма жертви. Фалшивите продукти отнемат продажби от законния бизнес и лишават правителствата от много необходими приходи. Те причиняват явни рискове за здравето и безопасността на потребителите. Но както показва съвместната ни работа с Европол, приходите от фалшифициране могат също така да подкрепят сериозната организирана престъпност. За да се справим изцяло с този проблем, са необходими съгласувани международни действия на всички нива", казва изпълнителният директор на СЕСИС/EUIPO Кристиан Аршамбо.
Докладът съдържа и проучване за обема на фалшивите и пиратските стоки в международната търговия и за приноса на индустриите с интензивна защита на правата на интелектуалната собственост по отношение на икономическия растеж, работните места и международната търговия. Документът включва нови виждания за това как малките и средните предприятия (МСП) биха могли да се възползват от интелектуална собственост.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.