Brexit вероятно ще отнеме 0,25% от германския растеж догодина

Brexit вероятно ще отнеме 0,25% от германския растеж догодина

Излизането на Великобритания от ЕС ще свие германския икономически растеж с 0,25 процентни пункта през идната година, информира Ройтерс, като се позовава на проучване, цитирано от германското издание Райнише пост.

Износът, който по традиция е силата на германската икономика, вероятно ще спадне с 9 процента на годишна основа през 2017 година заради по-слабата британска лира, сочи проучването на Кьолнския институт за икономически изследвания (IW).

Миналата година германските компании изнесоха стоки на стойност около 89 милиарда евро (97 милиарда долара) във Великобритания, като така Островът е третата по-значение износна дестинация за Германия.

Изследователите от института посочват, че по-слабата британска лира, наред с очакваното понижение на британския растеж ще доведе до по-нисък растеж на Германия дори преди още Великобритания да излезе от ЕС.

Вносът в Германия вероятно също ще спадне с около 3,5 на сто, отбелязват изследователите.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол, за да наложи санкции
5-минутно упражнение може да удължи вашия живот и да ви направи по-успешни
На днешната дата, 14 септември. Кръстовден
Джо Байдън изпитва проблеми с набирането на средства за президентската си библиотека
Денис Шмигал: През 2026 г. Украйна ще има нужда от най-малко 120 милиарда долара за отбраната си
Археолози се борят да спасят артефакти от Газа, застрашени от израелски атаки
Смятана за изгубена от 400 г. картина на Рубенс е открита в имение в Париж
Времето: Предимно слънчево, но до вечерта идва дъжд