Държавата е изхарчила 3,4 млрд. лв. за антикризисните мерки

Държавата е изхарчила 3,4 млрд. лв. за антикризисните мерки

Последното редовно правителство на България е похарчило 3,4 млрд. лв. за антикризисни мерки, свързани с икономическата криза, предизвикана от пандемията от COVID-19. Това съобщи служебният министър на финансите Асен Василев на обществен съвет, предаван пряко в социалните мрежи, по време на който беше представена детайлна информация за приходите  и разходите на държавата. Най-много пари са били отпуснати по мярката 60/40, както и за добавките към пенсиите и към заплатите на медицинските служители. Данните са към края на 2020 г.  

Прогнозните данни сочат, че от началото на 2021 г. до края на месец юли държава ще похарчи още 3,1 млрд. лв. за подобни мерки, което прави общата сума 7,5 млрд. лв. преди края на лято 2021 г.

Той обърна внимание, че през последните години разходите за заплати на държавните служители са се увеличавали с около 12% средно годишно, докато разходите за пенсии са нараствали с 6%. Данните сочат, че над половината – 59% от българските пенсионери – живеят под прага на бедността. Сравнение показва, че докато средните разходи за пенсионери в страните от ЕС възлизат на 11% от държавните бюджети, то у нас този процент е по-нисък – 8%.

Разходите за персонал представляват най-голямото перо от държавните разходи и се очаква да възлизат на 12,5 млрд. лв. за 2021 г. – от тях 7,6 млрд. лв. са за заплати, 2,5 млрд. лв. за осигуровки и 1,3 млрд. лв. за други възнаграждения.

Три са най-големите бенефициенти на държавните средства – Общините, където се разпределят над 4 млрд. лв. държавни пари, Министерството на вътрешните работи с бюджет от 1,6 млрд. лв. и Министерството на отбраната с бюджет от 1,1 млрд. лв. Общо те получават над 60% от общия финансов разход на държавата.

Най-голям ръст в разходите на държавата обаче се регистрират при субсидиите и текущите трансфери – те се увеличават средно с 32%  всяка една година за периода 2016-2020 г. Става въпрос за средства, които се отпускат на предприятия с държавно участие, които работят на загуба – като ТЕЦ Марица Изток 2 например.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ