ЕЦБ е готова да направи „каквото е необходимо“, за да спре инфлацията

Икономика

Европейската централна банка  ще направи „всичко необходимо“, за да спре превръщането на настоящата завишена инфлация в постоянна. Това заяви членът на Управителния съвет на ЕЦБ Янис Стурнарас, цитиран от Блумбърг.

Коментарът му е препратка към изказването на бившия шеф на ЕЦБ Марио Драги, който през юли 2012 г. спаси еврото от потенциален колапс като каза, че Европейската централна банка ще направи „каквото е необходимо“, за да защити Еврозоната, успокоявайки финансовите пазари.

„Ще направим каквото е необходимо – и ще спра дотук, тъй като сме в период на затишие, за да не позволим временната инфлация да стане структурна и постоянна", каза гуверньорът на Гръцката централна банка по време на Седмия икономически форум в Делфи.

Периодът на затишие, за който той говори, се отнася към практиката на централните банкери да не дават публични коментари преди предстоящо вземане на решение за лихвените проценти. Управителният съвет на ЕЦБ ще се срещне в четвъртък, за да дискутира плановете си за намаляване на стимулите на фона на рекордната инфлация от 7,5% в еврозоната.

„Има поредица от шокове от страна на предлагането, пандемията не можеше да бъде предвидена, нито пък войната в Украйна", каза Стурнарас. „Това предизвика много висока инфлация. Можеше да я унищожим за месец, ако искахме, но това ще убие и икономиката“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
Методът 3-3-3 за вършене на повече работа с по-малко напрежение
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Времето: Остава облачно със сутрешни мъгли. Силен вятър ще има в планините
Пробив: Назален спрей, който предпазва от всички форми на грип
На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Изградете самоподдържаща се „клиентска екосистема“