Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ предупреждава банките да се готвят за най-лошото при втората COVID-вълна

"Очаквайте най-доброто, гответе се за най-лошото" - такова послание отправи към банките председателят на Надзорния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Андреа Енрия в интервю за белгийския вестник "Еко", цитирано от Франс прес.
В случай на втора вълна влиянието върху капиталите и влошаването на качеството на активите ще са много по-значими, пояснява Енрия в отговор на въпрос за финансовата уязвимост на банките при рецесия.
Европейският банков сектор навлезе в тази криза в състояние на структурна нестабилност, каза той, добавяйки, че консолидацията е един от инструментите, които могат да помогнат на банките да се съсредоточат върху тези проблеми, пише БТА.
Припомняйки, че през юли на банките е било препоръчано да се подготвят за значително нарастване на необслужваните кредити, Енрия отбелязва, че някои от банките ще имат временни трудности, но ще преодолеят кризата. Други обаче не са в добро здраве и няма да оцелеят през този период, предупреди той.
Още в края на септември Председателят на надзора на ЕЦБ изрази опасенията си за риска от увеличаване на броя на необслужваните кредити вследствие на рецесията заради пандемията от Ковид-19.
При най-лошия сценарий ЕЦБ очаква необслужваните кредити да скочат до 1,4 трилиона евро - цифра, която е по-висока от отчетената при последната криза през 2008/2009 година, когато достигнаха 1 трилион евро.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Микропредприятията могат да обменят до 10 000 евро пет дни преди 1-ви януари 2026 г.
Финанси |Какво ще се случи с капиталовия пазар след приемането на еврото?
Финанси |Автомобилният гигант Stellantis инвестира 10 милиарда долара в САЩ
Икономика |Производителят на Tefal намалява годишната си прогноза за печалба
Компании |910 лева е средният размер на пенсията за месец октомври
Общество |Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Техники за успех |Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Наука и Здраве |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 6 до 12 октомври
Хороскоп |Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Наука и Здраве |На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
На днешната дата |Мощен циклон навлиза в Гърция. У нас се чакат обилни валежи, особено по морето
Свят |Пореден случай: Бившият директор на руското издателство "Правда" загина след падане от прозорец
Общество |Над 300 000 души са засегнати от кризата с боклука в столичните райони "Люлин" и "Красно село"
Политика |

Коментари
Няма въведени кометари.