Китай вади над $52 млрд. за преструктуриране на държавни компании

Китай вади над $52 млрд. за преструктуриране на държавни компании

В Китай е създаден фонд на стойност 350 милиарда юана (52,5 милиарда долара) за финансиране на реформите и преструктурирането на държавните компании, съобщи днес вестник "Чайна дейли", цитиран от ТАСС.

Инициативата е на държавната корпорация Чайна Чънтун холдинг груп (China Chengtong Holdings Group), която се занимава с управление на активи. Първоначалният капитал в размер на 131 милиарда юана (19,7 милиарда долара) е внесен от 10 компании, сред които Чайна мобайл (China Mobile), Синопек (Sinopec) и Чайна рейлуей ролинг сток корпорейшън (China Railway Rolling Stock Corporation - CRRC).

С фонда ще се разпорежда Комитетът за контрол и управление на държавното имущество към китайското правителството. По думите на ръководителя на ведомството Сяо Яцин средствата ще бъдат заделени за финансирането на реформите, за да се осигури устойчив икономически растеж с помощта на модернизацията на държавните компании.

В някои сектори на тежката промишленост има излишни производствени мощности, а има отрасли където не достигат (мощности), отбеляза той, като допълни, че фондът трябва да помогне за увеличаването на производството на високотехнологични продукти.

Промишлеността в Китай изпитва затруднения заради излишни мощности в много отрасли и заради общото забавяне на развитието на икономиката на страната, отбелязва ТАСС.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прост навик, който разделя най-успешните хора от всички останали
Стана ясно за кого са „изчезналите“ 780 гласа от изборите през октомври 2024 г.
Босненската прокуратура издаде заповед за арест за президента и премиера на босненската Република Сръбска
Бизнес перспективи: Забраната на ЕС за двигателите с вътрешно горене е напът да отиде в историята
Манчестър Юнайтед планира да построи най-великия стадион в света
Бизнесът се обяви против идеите за национализиране на личните партиди от втората пенсия
САЩ ще представят на Русия предложение за 30-дневно спиране на огъня в Украйна
Киселова: На прага сме на огромна институционална нестабилност