Китайските регулатори може да принудят Ant Group да продаде дяловете си във финансови компании

Китайските регулатори може да принудят Ant Group да продаде дяловете си във финансови компании

Китайските регулатори обмислят възможността да принудят финтех гиганта Ant Group да продаде акциите си в някои финансови компании, намалявайки влиянието на фирмата върху сектора, предаде Блумбърг, позовавайки се на информиран източник.

Плановете, които предвиждат Ant да бъде принудена да продаде миноритетните си дялове в бизнеси, свързани с банковия сектор, е част от опита на регулаторите да поставят под контрол т. нар. финансови холдингови дружества.

Китай оказва все по-силен натиск върху интернет империята на Джак Ма, която включва лидера в електронната търговия Alibaba Group Holding Ltd., след като през ноември регулаторите на страната блокираха публичното първично предлагане на Ant Group, което се очакваше да бъде най-голямото в историята. Alibaba има 33% собственост в Ant..

Централната банка на Китай поиска от Ant да изготви план за трансформация на своя бизнес и да предостави график за нейното реализиране във възможно най-кратък срок. Според източници в момента фирмата планира създаването на холдингова компания, която да се превърне в дом на нейните бизнеси за управление на богатството, потребителско кредитиране, застраховане, платежни услуги и платформата MYbank. В рамките на тази структура бизнесите на Ant ще бъдат обект на по-големи капиталови рестрикции, като компанията може да бъде принудена да се откаже от някои от инвестициите си, ако регулаторите усилят натиска си. Това може да ограничи способността и да расте с темпото, което постигна през последните години.

Според друг източник миноритетните дялове на Ant във финансови компании не надвишават настоящият регулаторен лимит от 155 от общите и нетни активи. Компанията има дял в държавната банка Postal Savings Bank of China и в онлайн кредитора MYbank. Според настоящите правила за финансови холдинги няма нужда тези активи да бъдат продадени, но това може да се промени в бъдеще.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ