Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ предупреждава за сътресения на финансовите пазари заради затягането на паричната политика

Международният валутен фонд предупреди за нови сътресения на финансовите, тъй като правителствата по света преминават към режим на възстановяване, пише Си Ен Би Си.
Централните банки по цял свят предприемат мерки за затягане на паричните си политики в опит да охладят високата инфлация. Това може да тласне по-рисковите активи дълбоко в червената територия, въпреки обещанията за плавен преход, казва обиас Ейдриън, ръководител на подразделението за парична политика и капиталови пазари на фонда
„Със сигурност може да станем свидетели на по-нататъшно затягане на финансовите условия, а това означава, че рисковите активи, като например акциите, ще станат обект на допълнителни разпродажби“, каза той.
В сряда Федералният резерв на САЩ заяви, че от февруари ще намали обема на активите, които изкупува месечно, а март ще повиших основния лихвен процент.
„Надяваме се, че това няма да бъде безпорядъчно, а ще има последователна корекция при оценките на акциите. Оценяваме например, че при неочаквано по-нататъшно затягане с 50 базисни пункта можете да има значителна разпродажба на пазарите на акции“, добави той, като посочи, че някои сектори ще бъдат по-силно засегнати от други.
Подобно смущение може да се отрази и на крипто пазарите, които стават все по-взаимосвързани с традиционните финансови пазари и сами по себе си са обект на разпродажби от началото на годината.
Коментарите на Ейдриън идват, след като МВФ публикува в четвъртък своя доклад за глобалната финансова стабилност, който включваше понижени на прогнозата за глобалния икономически растеж на 4,4% през 2022 г.
Въпреки натиска от повишаващите се лихвени проценти, в доклада се отбелязва, че се очаква корпоративните печалби в повечето сектори да надминат нивата от преди пандемията.
Докладът на МВФ също подчертава рисковете от натиск върху нововъзникващите пазари от нормализиране на политиката сред развитите икономики.
МВФ преди това предупреди, че затягането на политиката на САЩ ще попречи на икономическото възстановяване в развиващата се страни в Азия.
„Със сигурност сме свидетели на забавяне на капиталовите потоци при множество нововъзникващи пазари през последните три месеца и можем да очакваме по-нататъшно забавяне“, каза Ейдриън.
Инфлационният натиск в нововъзникващите пазари също накара много централни банки да повишат лихвените проценти, излагайки на риск зараждащото се възстановяване на растежа.
„Такова по-нататъшно затягане на вътрешните финансови условия в момент на високи фискални дефицити и нужди от външно финансиране може да доведе до значително натоварване“, се казва в доклада.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Русия национализира империята за сладкарски изделия на Денис Щенгелов
Компании |Вашингтон не хареса нюанса на червеното в знамето на САЩ, избрано от британските власти преди посещението на Тръмп на Острова
Свят |Тайван обмисля стратегическо партньорство със САЩ в областта на високите технологии
Свят |Франция мобилизира 76 000 полицаи и жандармеристи за поддържане на реда при протестите на профсъюзите
Свят |Парламентът прие на две четения в едно заседание промени в държавния бюджет
Политика |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Гърция сваля цените на 1000 стоки от първа необходимост в супермаркетите
Икономика |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |Започва плановият 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в "Дружба" 2
ЕС |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.