На лов за британски дивиденти

На лов за британски дивиденти

На лов за британски дивиденти

Великобритания е един от най-атрактивните пазари за ловците на дивиденти. Референтният индекс за Лондонската фондова борса, FTSE 100, се състои от няколко компании със силна политика за компенсация на акционерите. За инвеститорите случващото се от другата страна на Ламанша може да бъде интересна възможност за диверсификация на портфолиото, пише испанското издание abc.es

В Лондон има компании в избрани сектори, които например не са регистрирани на испанската фондова борса, пише изданието и дава за пример тютюневата индустрия с British American Tobacco и Imperial Brands и индустрията за водоснабдяване и пречистване с United Utilities и Severn Trent. В минното дело пример може да бъде Rio Tinto, докато в отбраната такъв аналог е BAE Systems, най-големият военен изпълнител в Европа. Понастоящем всяка от тези компании предлага над 4,2% годишно дивидентна доходност. 

FTSE 100 включва още гиганта за спиртни напитки от клас премиум Diageo, както и мултинационални компании като Reckitt Benckiser и Unilever. Рентабилността е 2,4% при Diageo, 2,71% при Reckitt Benckiser и 3,5% при Unilever. 

Също така, във FTSE-100 присъстват и компании, които са пряко ангажирани с разработването на ваксината Covid, като GlaxoSmithKline и AstraZeneca. Тяхната дивидентна доходност е съответно 5,45% и 2,79%. 

При прилагането на дивидентна инвестиционна стратегия е важно да се разгледат компаниите, които са имали политика на нарастващо и устойчиво възнаграждение. В този сегмент се открояват Halma, Sage и Diageo. Halma предлага едва 0.6% възвръщаемост, но увеличава дивидента си повече от 40 години. Рентабилността на Sage е около 3% и се увеличава повече от десет години, докато тази на Diageo е 2,4% и расте ежегодно в продължение на две десетилетия. 

Настоящата сила на еврото спрямо британския паунд е друг фактор, когато се обмисля дали да се стъпи на британските острови, допълва изданието. Едно евро се заменя за 0,9 лири, което е 22,2% повече от 0,7 през ноември 2015 г. Политическата нестабилност в Обединеното кралство поддържа курса EUR-GBP над 0,83 от началото на 2017 г., след като станаха ясни резултатите от референдума за Брекзит на 23 юни 2016 г.

Несигурното бъдеще на Великобритания извън ЕС може да окаже натиск върху лирата. 100-те компании, които съставляват FTSE 100, обаче генерират приблизително 70% от доходите си в чужбина. Това глобално разпределение им осигурява определено ниво на защита срещу постоянните британски политически възходи и падения. Всъщност FTSE 100 се бе покачил с 25% от края на юни 2016 г. до януари 2020 г., преди настъпването на пандемията.

Що се отнася до данъчното облагане, дивидентите в Обединеното кралство са освободени от него. При всяко изплащане на дивидент обаче акционерите получават 90% от брутната сума. Това е така, защото автоматично се прилага 10% данъчен кредит, който жителите на Обединеното кралство могат да възстановят с отчета си за доходите. За съжаление това намаление от 10% не може да бъде възстановено от жителите на други държави, отбелязва изданието.

Превод и редакция: Нели Тодорова 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ