Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Основните „валути“ в света на инвестирането
Преди, най-ценното нещо в света беше информацията, защото добрите инвестиционни възможности се познаваха само от ограничен кръг скъпо платени мениджъри в големите финансови институции. Сега цялото знание на света е безплатно и в джоба на всеки човек, но ни трябва време, за да го синтезираме и приложим на практика. Другият елемент, който ще ни помогне да постигнем финансов успех е капиталът. В тази статия ще ви споделя каква е ролята на „светата троица“ в инвестирането – знанията, времето и капиталът, а също и как да обменим една от тези „валути“ за някоя от другите.
Знание
Информацията вече не е най-ценното нещо на света, защото тя е достъпна и в повечето случаи е безплатна. Ако напиша думата „инвестиции“ в популярна интернет търсачка, ми излизат над 57,000,000 резултата (при търсене на „investments“ се показват близо 2 милиарда препратки). Как да намеря онова късче ценно знание сред толкова много информация? Ако започна да чета всичко наред, ще ми отнеме хиляди години, за да се запозная само с една малка част от материалите.
За щастие, имаме много полезни инструменти, за да придобием знания за инвестирането. Ако придобием поне базова финансова грамотност, ще знаем как по-добре да търсим и селектираме информацията. Ще научим нови термини, които още повече ще ни помогнат да намерим качествено знание. Другият вариант е да се доверим на хора с опит в тази сфера, които ще селектират за нас основните неща и ще ни спестят хиляди часове ровене и четене в интернет.
Време
За да порасне една инвестиция, се нужда е от време, независимо дали говорим за вложения в акции, които могат да повишат цената си драстично в рамките на седмици или за 30-годишна застрахователна полица с инвестиционен елемент. Да не забравяме и че осмото чудо на света е сложната лихва и ако разполагаме с малко повече време, за да може тя да разгърне потенциала си, с малко средства, инвестирани в правилните активи, ще получим резултати, които ще надвишават и най-смелите ни мечти. Просто се иска малко търпение, което не е от най-разпространените качества сред младите хора. Иронията е, че точно те разполагат с най-голямо количество от „валутата“ време.
Има и друг аспект, свързан с този ресурс и това е свободното време, което може сами да решаваме за какво да ползваме и не е свързано с работни ангажименти или такива към семейството ни. За мен това е едно от най-ценните неща, които човек може да притежава и дава огромни възможности, за да натрупаме знания и капитал.
Капитал
В тази категория поставям спестените пари, извън тези в аварийния ни фонд и за текущи месечни разходи. Този капитал може да е в пари, имоти, акции или други активи и може да го увеличаваме като заделяме от текущите ни доходи или инвестициите ни нарастват с времето. Когато сме млади, започваме от нулев (дори отрицателен) капитал, освен ако не сме получили някакво наследство или добър „старт“ от родителите ни.
Хубавото на тези три „валути“ е, че те могат да се разменят за останалите, от които имаме нужда. Много е трудно да постигнем успех, когато нямаме нито една от тях (знание, време или пари), но това е реалността за много хора, които са пренебрегвали с години темата за управлението на парите, не са спестявали, не са инвестирали и в залеза на живота си разчитат на държавата или децата си да се погрижат за тях.
Ето какви са вариантите, ако притежаваме две от трите елемента на инвестирането:
Хора с пари и време
Много лесно хората с пари и време могат да натрупат знания и опит, но много често не го правят, а пропиляват средствата си, за да запълнят многото свободно време. Често те са деца на богати родители или имат партньор с по-големи финансови възможности. Те разбират колко е важно да управляваш парите си разумно, едва когато загубят източника си на лесни пари.
Нерядко тези хора са жертви и на измамни схеми, които обещават висока доходност без особен риск и нужда от знания за инвестицията. Тук важи максимата, че ако е прекалено хубаво за да е истина, обикновено е такова.
Хора с време и знания
Парите за мен са средство за постигане на цели и отразяват стойността, която създаваме за другите. Да си 20-те или 30-те си години, да имаш поне по 2-3 часа свободно време на ден, да знаеш как да изкарваш пари и да инвестираш, но да имаш малък капитал, е ситуация тип „парализа на анализа“ или „живей за мига“.
В първия случай прекалено много обмисляме в какво да вложим парите си, каква стратегия да изберем и се страхуваме от загуби, което води до страх да предприемем действия и избираме сигурния път да „инвестираме“ в нова кола, по-голямо жилище или в безкрайни ремонти на имота. Хората от втората категория правят същото, но при тях няма доби обмисляне на инвестиционни възможности, а са на максимата, че единствените пари, които притежаваме са тези, които сме похарчили.
Има и трета група хора, които искат да натрупат капитал. Когато разполагат с време, могат да придобият нови знания и умения. Те ще им позволят да инвестират с относително малки суми и по-висок риск, което ще доведе до по-бързото натрупване на капитал. Въпреки обективните рискове, най-големият от тях е свързан с нашите знания, действия и емоции като инвеститори. Ако отделим време да ги управляваме, ще минимизираме вероятността от по-големи загуби.
Хора с капитал и знания
Има голяма група от хора, които имат нужните знания (някои от тях са дори служители на високи позиции във финансови институции) и натрупан капитал, но са прекалено заети, за да го управляват. Най-честото решение при тях е парите да стоят на депозит, когато им остане време да намерят по-добро решение или се доверяват на препоръка на банков служител или консултант, който ги е посетил в офиса. За съжаление, това не винаги е добро решение, защото липсата на наблюдение и контрол на инвестициите водят до лоши резултати.
Ако имаме капитал и знания, може лесно да си купим време. При 1,500 лева месечни разходи ни трябват 18,000 лева, за да изкараме една година без да е нужно да работим. А това е страшно много време, в които може да натрупаме ценни знания и да увеличим капиталът ни драстично, а това от своя страна ще ни позволи да си купим още време. Може да звучи неизпълнимо, но много хора в България го правят, като си осигуряват относително пасивни доходи, с които си плащат месечните разходи.
За финал
Знанията, времето и капиталът са основните „валути“ в света на инвестициите и е добре да увеличаваме тяхното количество или ако някоя от тях ни липсва, да я получим срещу друга, която вече притежаваме. В противен случай, в един момент ще ги загубим, защото парите в банката ще се обезценят от инфлацията, знанията ще остареят, а дългият хоризонт за постигане на целите ни ще става все по-къс с напредването на възрастта ни. Използвайте разумно тези ресурси. Успех!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.