Решението за лихвите на Японската банка във фокуса на инвеститорите

Решението за лихвите на Японската банка във фокуса на инвеститорите

Решението за лихвите на Японската банка във фокуса на инвеститорите

През седмицата преди Коледа (19-23 декември) инвеститорите не само от Азия, но и от Европа и САЩ ще следят с повишено внимание какво ще е решението на Централната банка на Япония във вторник относно основния лихвен процент (ОЛП), се казва в анализ на „Капман Холдинг”. Към момента международните анализатори не дават сигурна прогноза дали отрицателната към момента лихва ще се промени и в каква посока. Все пак, превес има мнението, ще лихвата ще се съхрани на настоящото си ниво (-0,1%).

Съществува и вероятност ОЛП леко да се повиши, но пак да остане отрицателен. Най-ниска е вероятността основната лихва да се понижи още, защото това решение е с потенциал да доведе до дефлация в страната. Ако на 20 декември Японската банка обяви някаква промяна в паричната си политика, то тя вероятно ще е относно т.нар. количествени облекчения, свързани с обема на изкупуваните облигации, смятат анализатори от „Капман Холдинг”.

Ако разгледаме съвсем накратко потенциалното влияние на евентуална промяна на основната лихва в Япония върху валутните пазари, може да се каже следното. При вариант на вдигане на ОЛП, японската йена ще се засили. При най-малко възможния вариант – за понижение на и без това отрицателната лихва на фона на низходящия й тренд след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ – йената ще понижи още курса си спрямо основните валути.   

Данните за БВП на САЩ за третото тримесечие спрямо второто ще бъдат обявени в четвъртък. Според прогнозата, показателят ще има повишение от 3,3%, спрямо предходната си стойност от 3,2%. Евентуално ускоряване на темпа на ръст на един от най-важните показатели ще е потвърждение за възходящото развитие на американската икономика.

Също на 22 декември, ще бъдат публикувани преизчислените данни за БВП на Великобритания на годишна и на тримесечна база. Анализаторите не очакват промяна спрямо първоначалните стойности, т.е. годишен ръст на БВП от 2,3% и тримесечен – 0,5%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ