Ръст на европейските борси и загуби в Азия в края на седмицата*

Икономика

Европейските акции отчитат ръст в ранната търговия в петък, след като банковият и технологичният сектор, който бяха основните длъжници през седмицата, регистрираха печалби.

Общият европейски индекс Stoxx 600 регистрира печалби от 1,40 пункта, или 0,40% до 353,97 пункта. Лондонската борса FTSE 100 отчита ръст от 25,64 пункта, или 0,37% до 6 985,96 пункта. Немският DAX се покачва с 62,07 пункта, или 0,56%, до 11 200,56 пункта. Френският CAC 40 се повишава с 19,36 пункта, или 0,39%, до 4 957,50 пункта.

Акциите на италианските банки тръгнаха нагоре, след като в медиите се появи информация, че италианският министър по европейските въпроси Паоло Савона обмисля да подаде оставка заради решението на Рим да не се съобрази с призивите на Брюксел за намаляване на бюджетния дефицит. Савона отрече информацията.

Акциите на Banco BPM поскъпнаха с 3,1%, докато Mediobanca, Unicredit, UBI Banc и Intesa Sanpaolo отчетоха ръст от между 1,3% и 1,8%.

Книжата на френския автомобилен концерн Renault се покачиха с 3,2%, отичайки скромно възстановяване, след като в понеделник акциите на компанията се сринаха с 8,4% заради ареста на Карлос Гон, който бе обвинен във финансови злоупотреби.

Акциите на производителите на телекомуникационно оборудване Ericsson и Nokia поскъпнаха съответно с 2,1% и 1,3%, след като в. „Уолстрийт Джърнъл“ публикува информация, че САЩ се опитва да убеди своите съюзници да избягват продуктите на Huawei, заради притеснения свързани с киберсигурността.

Загуби отчете германският машиностроител GEA, чиито акции поевтиняха с 8,6%, след акто компанията намали прогнозите си за приходи за 2018 г.

Срив на борсите в Китай

Големи загуби на борсите в Китай разтърсиха азиатските пазари в петък, след като търговското напрежение между Пекин и Вашингтон и слабите печалби в Европа усилиха притесненията на инвеститорите за глобалния икономически растеж, пише Ройтерс.

Индексите в Азиатско-тихоокеанския регион не успяха да намерят посока в ранната търговия, тъй като борсите на Уолстрийт останаха затворени за Деня на благодарността в САЩ в четвъртък, а токийската фондова борса затвори врати в петък заради национален празник. По-късно обаче  агресивни разпродажби на акции на китайски компании повлякоха региона в червената територия.

В континентален Китай водещият Shanghai Composite отчете спад от 65,95 пункта, или 2,49% до 2 579,48 пункта, докато по-малкият Shenzhen Composite се срина с 50,69 пункта, или 3,66% до 1 335,15 пункта. По-малки загуби отчете Хонконгският Hang Seng, който се смъкна с 91,73 пункта, или 0,35% до 25 927,68 пункта. Понижение имаше и на борсата в Сеул, където индексът Kospi регистрира спад от 12,47 пункта, или 0,60% до 2 057,48 пункта. Австралийският ASX 200 беше единственият, който се задържа в зелената зона, отчитайки ръст от 24,90 пункта, или 0,44% до 5 716,20 пункта.

Основните губещи бяха в телекомуникационния и технологичния сектор, като акциите на Fохсоnn Іnduѕtrіаl Іntеrnеt поевтиняха с около 4%, след като подразделението на технологичния гигант бе засегнато от ниското търсена на новите модели iPhone. Загуби отчете и китайският производител на телекомуникационно оборудване ZTE, чиито акции поевтиняха с повече от 2%, съобщава Маркетоуч. Натиск върху борсите оказа и публикуваната в. „Уолстрийт Джърнъл“ информация, че

САЩ се опитва да убеди своите съюзници да избягват продуктите на Huawei. Анализаторите очакват тази новина да се отрази върху предстоящите преговори между Доналд Тръмп и Си Дзинпин на срещата на Г-20 в Аржентина в края на месеца.

„Реалистично погледнато, най-доброто развитие в отношенията между САЩ и Китай, което може да очакваме от срещата на Г-20, е обещание, че преговорите ще продължат. Търговското напрежение между двете страни подмина точката, в която бе възможно бързо разрешаване на казуса. Очакваме високият риск да продължи да бъде водеща тема през 2019 г., което ще натежи върху апетита за рискови инвестиции“, коментира Джаспър Лоулер, ръководител на отдела за изследвани в London Capital Group.

У нас

Българската фондова борса (БФБ) регистрира загуби в ранната търговия. SOFIX записва спад от 2,03 пункта, или 0,35%, до 585,84 пункта. BGBX40 се понижи с 0,31 пункта, или 0,27%, до 114,33 пункта. BGTR30 е надолу с 0,85 пункта, или 0,17%, до 487,37 пункта. BGREIT е без промяна

*Информацията е актуална към 11,45 часа

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Музикалната легенда Бони Тайлър почина в Португалия след боледуване
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев