С 1,264 млрд. лв. намалял търговският дефицит през 2015 г.

С 1,264 млрд. лв. намалял търговският дефицит през 2015 г.

През 2015 г. страната ни е изнесла стоки за 44,95 млрд. лв. и спрямо 2014 г. износът се увеличава с 4%. При сравняване на месечните данни за 2015 г. с данните за съответния месец на предходната година най-голям ръст се наблюдава при износа през март (24,4%), а най-голям спад - през септември (7,5%), показват окончателни данни на Националния статистически институт (НСИ).

Внесените стоки през 2015 г. са в размер на 51,549 млрд. лв., или с 0,9% повече от предходната година. При сравняване на месечните данни за 2015 г. с данните за съответния месец на 2014 г. най-голям ръст при вноса се наблюдава през март (13%), а най-голям спад се отчита през септември (12,3%).

Външнотърговското салдо  за 2015 г. е отрицателно и е в размер на 6,56 млрд. лв., което е с 1,264 млрд. лв. по-малко от салдото за 2014 г. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) отрицателното салдо за 2015 г. е на стойност 4,065 млрд. лв.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Протести в Украйна, след като Зеленски подписа закон, насочен срещу антикорупционните органи
Образователното министерство въвежда интегрални задачи в изпитите след 7-и и 10-и клас и увеличава ваканциите
Българският паспорт се нарежда на 13-то място по сила в света
Отиде си роклегендата Ози Озбърн
В кои държави средната заплата не стига, за да си платите наема?
Гърция посреща пикът на екстремните жеги, подготвя план за справяне със сушата
Времето в сряда: Слънчево до обяд, след това - дъжд и гръмотевици
Тръмп обвини Обама в измяна във връзка с разследването за руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г.