Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Вицепремиерът Пеканов: Високата инфлация е временна, рано е да се вдигат лихви по кредити
Сравнително високата инфлация, на която ставаме свидетели през последните месеци е временно явление и следователно скоро няма да видим тенденция на повишаване на лихвите по кредитите. Тази прогноза сподели в социалните мрежи служебният вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов, който извън политическия живот е изследовател към Виенския икономически университет и икономист в Австрийския икономически институт.
Според него през последните 10 години е имало редица погрешни предсказания за хиперинфлация, направените най-вече защото политиците често спекулират със страховете на хората.
Той вярва, че настоящата инфлация е преходна, поради две причини.
От една страна след пандемичните зимни месеци, инфлацията е отчасти очаквана, както поради базисните ефекти - ниските нива на цените в някои сектори преди година впоследствие на пандемията и локдауните, така и заради отложеното потребление през тази зима, което беше компенсирано отчасти през летните месеци.
От друга страна постоянното „печатане“ на пари от страна на централните банки не е достатъчно, за да произведе голям инфлационен натиск. „За да се получи сериозен про-инфлационен натиск се изискват продължителна силна икономическа активност, ниска безработица и съответно силни позиции на работещите да изискват повишаване на работната заплата, което в следващ етап да накара фирмите да повишат цените на продуктите и услугите си. Тогава и самите очаквания за бъдеща инфлация могат да бъдат ревизирани нагоре“, прогнозира Пеканов.
„Актуалната висока инфлация е по-скоро преходна - в този смисъл бяха и изказванията на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл на отминалия семинар в Джаксън Хол този уикенд. Аз също смятам, че към момента, поради общата икономическа несигурност и неяснотите с оглед на евентуалните нови вълни и варианти на коронавируса, икономическото възстановяване е все още крехко. При признаци, че инфлацията трайно се повишава, централните банки, разбира се, могат да реагират и да предприемат нужните мерки. Но е важно да разберем, че повишаването на лихвените проценти и затягането на балансите на централните банки носи и негативи – това ще затрудни и постави под риск крехкото възстановяването на икономиката, което протича в момента. В този смисъл такива стъпки трябва да бъдат предприети едва когато сме сигурни, че тя е стъпила на краката си и рисковете са зад нас“, завършва Пеканов.
Той обяснява, че прави това изказване като обобщава аргументите по спора в икономическите среди. „За мен е важно гражданите да бъдат информирани и да имат разбиране за световните процеси, за да можем да взимаме правилни решения“, пише Пеканов.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.