Жилищните кредити в Турция паднаха под 1%

Икономика

Лихва под един процент за жилищните кредити предлагат няколко банки в Турция, съобщава днес турският печат.

Държавната банка Зираат понижи на 0,98 процента лихвата си по жилищните кредити с падеж до 10 години и в максимален размер от 500 хиляди турски лири (117 хиляди долара), съобщава в. "Хюриет". Мярката влиза в сила от днес, съобщи вчера финансовата институция.

Решението идва след препоръка, отправена от президента Реджеп Тайип Ердоган и неговия икономически екип за облекчаване на условията по кредитите за недвижимо имущество. Ердоган обсъди със свои сътрудници мерки в икономиката на среща в президентския дворец в Анкара на 9 май.

Според информация на сайта на банка Зираат месечната лихва в момента по тези кредити е от 1,23 процента, отбелязва "Хюриет".

Представители на сектора посочват, че размера на лихвите по жилищните кредити е нараснал в последно време до най-високото си ниво за последните осем и половина години.

"Лихвата падна под един процент, "оживление" на пазара на имоти", пише икономическият в. "Дюня" тази сутрин.

Темата отразява и "Миллиет", който пише, че още три турски банки са последвали примера на Зираат. Това са Халкбанк, Вакъфбанк и Шекербанк, които също понижиха лихвите по жилищните кредити на 0,98 процента.

Средната сума, която теглят за жилище турците, е в размер на 300 хиляди турски лири (около 59 340 евро). При лихва от 1,23 на сто те връщат на банките 575 хиляди лири (около 113 700 евро). С понижаването на лихвите върнатата сума ще намалее на 511 хиляди турски лири (около 101 хиляди евро). Това означава, че гражданите ще спестят 64 хиляди турски лири (около 12 600 евро), изчислява "Миллиет".

Според "Дюня" мярката е била предприета, след като от началото на годината в продажбите на недвижими имоти в Турция е било регистрирано забавяне. Вестникът уточнява, че според условията на Шекербанк жилищният кредит е с лихва от 0,98 процента при падеж до 60 месеца, а не както при останалите банки - 120 месеца.

Очаква се стъпката на банките да съдейства за съживяване в сектора на недвижимостите, отбелязва "Дюня".

По материали на БТА

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните