EK мобилизира подкрепа заради пожарите в Гърция, Швеция и Латвия
Координационният център за реагиране при извънредни ситуации на Европейската комисия работи денонощно и е в постоянен контакт с властите в Гърция, Швеция и Латвия, които поискаха помощ от Европейския съюз вследствие на безпрецедентните горски пожари, се посочва в прессъобщение на представителството на ЕК в България, цитирано от БТА.
Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер разговаря с министър-председателя на Гърция Алексис Ципрас и с президента Прокопис Павлопулос и изрази искрени съболезнования на семействата и приятелите на загиналите. В писмо до гръцкия премиер председателят Юнкер повтори, че ще бъде направено всичко необходимо, за да се помогне на Гърция в този труден момент.
Снощи Гърция формално поиска задействането на Европейския механизъм за гражданска защита. Незабавно се отзоваха България, Испания и Кипър за предоставянето на конкретна помощ срещу пожарите, включително самолети, пожарникари, лекари и пожарни коли.
Комисарят по хуманитарната помощ Христос Стилианидис пътува към Атина, където ще се срещне с гръцките власти и ще координира вече изпратените подкрепления от Европейския съюз.
В Швеция европейската помощ продължава, като изпратените самолети, огнеборци и машини в засегнатите райони са вече в действие. Заради пожарите в Латвия беше задействана спътниковата система "Коперник" на ЕС за спешно картографиране на рисковите зони.
Европейската комисия вече предложи подсилване на механизмите на ЕС за реакция при кризи чрез нова европейска система за справяне с природните бедствия - rescEU. Тя ще позволи на държавите членки да са по-добре подготвени, в случай че пострадат от няколко природни бедствия едновременно, се посочва в съобщението.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
На днешната дата |Асоциацията на индустрията: Промишлеността в Германия губи около 15 000 работни места всеки месец
Икономика |МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Спорт |НАП не установи данъчни задължения или средства с неясен произход при вътрешния министър Иван Демерджиев
България |Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Свят |САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Енергетика |Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Свят |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Компании |Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Свят |Кристиано Роналдо има физиката на 20-годишен атлет
Спорт |МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Спорт |6 трудни за прилагане принципа на богатите
Коментари |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.