Каталунски град обяви крал Фелипе VІ за персона нон грата

Каталунски град обяви крал Фелипе VІ за персона нон грата

Кралят на Испания Фелипе VI бе обявен за персона нон грата в каталунския град Жирона, една от крепостите на сепаратистите. Решението е взето от градския съвет на Жирона снощи с голямо мнозинство, съобщи регионалният вестник Ara, цитиран от ТАСС.

За нежелана персона в града е обявен и представителят на централното правителство Енрик Мильо.

Градският съвет отказа да подкрепи прилагането на чл. 155 от испанската Конституция. Текстът отнема временно правомощията на автономните власти. Премиерът Мариано Рахой реши да го приложи за пръв път след приемането му в отговор на незаконния референдум за независимост на Каталуня.

По-рано вчера подобно предложение по отношение за краля бе отхвърлено от градския съвет на Барселона. Инициативата бе на сепаратистката партия „Кандидатура за национално единство“, но не успя да събере достатъчно гласове.

Зам.-кметът на Барселона Херардо Писарульо коментира, че обявяването на Фелипе и семейството му за персони нон грата е "нецелесъобразно" и не допринася за свалянето на напрежението между Барселона и Мадрид.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията