Москва изпратила на Украйна предложения за мирно споразумение

Москва изпратила на Украйна предложения за мирно споразумение

Москва е предала на Украйна предложения за мирно споразумение миналата седмица, но все още няма отговор по тях, съобщи говорителят на руското Външно министерство Мария Захарова, цитирана от РИА Новости.Тя подчерта, че руските представители са предали материалите на украинската страна в петък, 15 април, но до момента не е получен отговор по тях.

„Русия никога не е демонстрирала отказ да преговаря... На съответното искане на режима в Киев за преговори Русия даде своето съгласие и започна конструктивна работа“, каза Захарова.

Според нея Киев по всякакъв начин се съпротивлява на воденето на преговори,  използвайки любимата си тактика за забавяне на преговорите.

Преговорите между двете страни продължават, макар че Москва е "загубила доверие" в украинските преговарящи", каза Захарова на брифинг, излъчван в YouTube канала на руското външно министерство. Няколко дни по-рано  министърът на външните работи на Украйна Дмитрий Кулеба съобщи, че не е имало контакти на високо ниво между Киев и Москва през последните седмици. Според него след Буча е станало особено трудно да се водят разговори с руснаците.

Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също заяви, че Русия е предала на Украйна проект на мирно споразумение и очаква отговор.

"В настоящия момент на украинската страна е предаден нашият проект на документ, който включва ясни формулировки. Топката е в тяхното поле. Чакаме отговор", каза Песков и допълни, че според него Киев не проявява склонност към ускоряване на преговорния процес.

 

Путин също направи изявление, с което оправда започването на наречената от него специална военна операция в Украйна с бойните действия в Донбас през последните осем години:

"Именно трагедията  в Донбас, включително в Луганската народна република, принуди Русия да започне тази военна операция, за която всички днес добре знаят", каза Путин добави, че целта на операцията е да се помогне на "нашите хора, които живеят в Донбас".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Скандалният инфлуенсър Анрю Тейт остана без шофьорска книжка в Румъния
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Защо Германия иска да отмени един от националните си празници?