Сирия: ООН заговори за военни престъпления с участието на Русия
Постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър обвини Русия, че разпространява лъжлива информация за ситуацията в Сирия и нарече действията на Москва варварство.
"Това, което Русия подкрепя и прави, не е борба с тероризма, а варварство“, заяви Пауър по време на извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН, предават информационните агенции. По думите й разрешаването на сирийския конфликт е невъзможно, докато Москва е настроена да продължи войната.
„Вместо да се стремят към мир, Русия и Асад водят война. Вместо да помогнат за доставката на жезненонеобходимите помощи за мирните граждани, Русия и Асад бомбардират хуманитарни конвои, болници и тези, които бързат да окажат първа помощ на нуждаещите се“, коментира Пауър.
В отговор руският постоянен представител в ООН Виталий Чуркин обвини САЩ, че не желаят да работят за спазването на примирието.
„Американската страна фактически призна, че не е способна да повлияе на подопечните й групировки и честно да изпълни постигнатите договорености“, атакува Чуркин. По думите му в Сирия действат стотици въоръжени групировки и територията на страната е бомбардирана от „всички, които не ги мързи“. Възстановяването на мира в страната стана почти невъзможно, каза Чуркин.
Постоянният представител на Великобритания в ООН Матю Райкрофт заяви, че прекратяването на огъня, договорено по-рано от Русия и САЩ, видимо е много, много близо да края си. Той призова Русия да положи усилия, за да спре кръвопролитията в Сирия.
Външният министър на Великобритания Борис Джонсън заяви в интервю за Би Би Си, че Русия е виновна за продължаването на гражданската война в Сирия и вероятно за извършването на военни престъпления, към които той причисли и въздушните удари по хуманитарния конвой на ООН миналата седмица.
На извънредното заседание на Съвета за сигурност няколко държави нарекоха случващото се в Сирия „военни престъпления“ и осъдиха участието на Русия в конфликта. Френският представител Франсоа Делатр коментира, че сирийският режим и неговите съюзници използват мирните преговори като „димна завеса“. „В Алепо се извършват военни престъпления“, коментира той и сравни Алепо със Сараево по време на войната в Босна и с Герника по време на войната в Испания.
Френският външен министър Жан-Марк Айро предупреди, че съюзниците на Сирия - Русия и Иран, могат да станат съучастници във военни престъпления в Алепо, ако не променят поведението си в Сирия. По думите му Башар Асад е избрал военната ескалация, макар за всички да е ясно, че няма друго решение на конфликта, освен политическото.
Междувременно Сирийската обсерватория за правата на човека съобщи, че от началото на настъплението на сирийската армия в източните райони на Алепо са убити 213 души, но броят им може да се окаже дори по-голям.Само вчера са загинали 26 души.
Спецалният представител на ООН за Сирия Стефан де Мистура заяви, че сред убитите има десетки жени и деца.
Повече от 30 групировки на умерената опозиция начело със Сирийската свободна армия подписаха изявление, че ескалацията на бомбардировките с участието на руската авиация в Алепо лишава от смисъл политическите преговори.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |Кралската поща на Великобритания достави списание на мъж с 19 години закъснение
Любопитно |Bloomberg: Airbus предупреждава клиентите си за забавяне на доставките с няколко месеца
Компании |Financial Times: Европейските шофьори намаляват покупките на гориво поради ръста на цените
ЕС |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Общество |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Смъртта на “пластмасовия” маркетинг: защо авторството ще бъде най-ценният актив в ерата на изкуствения интелект?
Маркетинг |Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
България |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.