Как пушенето променя мозъка ни?

Как пушенето променя мозъка ни?

Британската националната здравна служба (NHS) предстои да въведе революционно хапче, което се надяваме да помогне на хиляди хора да откажат цигарите.

Произведено от фармацевтичната компания Teva UK, то се приема веднъж дневно, като се справя с никотиновия глад и се смята, че помага при симптоми на отказване, като раздразнителност и проблеми със съня, съобщава The Independent.

NHS England твърди, че когато се използва в комбинация с поведенческа подкрепа, медикаментът може да помогне на всеки четвърти човек да спре да пуши за поне шест месеца.

Според официалните оценки през следващите пет години той може да помогне на повече от 85 000 души да се откажат от пушенето годишно, както и да предотврати до 9500 смъртни случая, свързани с тютюнопушенето.

Пристрастяващото качество на никотина е добре известно като една от основните причини, поради които е толкова трудно да се откажем от цигарите - но какви други въздействия оказва пушенето върху мозъка ни?

Някои изследвания сочат, че пушенето на цигари може да повлияе на обема на важни части на мозъка ни.

„Пушенето може да намали обема на мозъка“, казва д-р Стивън Алдър, консултант-невролог в Re:Cognition Health. „Проучванията показват, че тютюнопушенето води до атрофия на мозъка, особено в областите, които са от решаващо значение за паметта, ученето и вземането на решения, като хипокампуса и фронталния кортекс“, отбелязва той.

Токсичните химикали в цигарите, като никотин и въглероден оксид, също така ограничават притока на кръв към мозъка, поради което намаляват притока на кислород към мозъчните клетки, обяснява неврологът.

„С течение на времето това допринася за увреждане и смърт на клетките, като намалява обема на мозъка“, предупреждава Алдер. „Освен това тютюнопушенето засилва оксидативния стрес и възпалението, които могат да ускорят разграждането на мозъчната тъкан, което води до по-малка и не толкова плътна мозъчна структура.“

Редовното тютюнопушене може да окаже голямо влияние върху много от когнитивните функции на мозъка ни.

„Тютюнопушенето ускорява стареенето на мозъка, като уврежда кръвоносните съдове и увеличава оксидативния стрес“, обяснява Алдер. „То излага мозъка на въздействието на свободните радикали, които увреждат невроните и предизвикват възпаления, ускорявайки процеса на стареене. Това води до по-бързо влошаване на когнитивните функции, като памет, скорост на обработка и изпълнителни функции“, допълва той.

С течение на времето тези ефекти се натрупват, което води до по-бързо стареене на мозъка, отколкото при непушачите, и увеличава податливостта към свързания с възрастта когнитивен упадък, подчертава Алдер.

Много проучвания показват, че пушачите са изложени на по-голям риск от развитие на невродегенеративно заболяване като болестта на Алцхаймер.

„Тютюнопушенето увеличава риска от невродегенеративни заболявания като Алцхаймер и Паркинсон“, казва Алдер. „Оксидативният стрес и възпаленията, предизвикани от тютюнопушенето насърчават образуването на амилоидни плаки, които се свързват с болестта на Алцхаймер. Намаленият кръвен поток, причинен от никотиновото свиване, също така увеличава риска от инсулт, което може да доведе до съдова деменция, посочва още той.

Някои изследвания показват също, че пушенето може да наруши допаминовите пътища, което повишава податливостта към болестта на Паркинсон, добавя Алдер.

„Тютюнопушенето се свързва и с по-високи нива на мозъчни токсини, които влошават когнитивните функции“, отбелязва Алдер. „Кумулативните ефекти от тютюнопушенето правят мозъка по-уязвим към състояния, които причиняват когнитивни увреждания и загуба на паметта“, обобщава специалистът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ