Космическият телескоп "Джеймс Уеб" улови Стълбовете на сътворението с нова дълбочина
Едно от най-прочутите изображения в съвременната астрономия, разкриващо колосални кули от междузвезден газ и прах, наречени "Стълбовете на сътворението", беше заснето с по-голяма дълбочина, яснота и цвят от космическия телескоп "Джеймс Уеб", съобщи Ройтерс.
Новият изглед на "Стълбовете на сътворението", станал известен за първи път, когато е заснет през 1995 г. от обсерваторията-предшественик на "Джеймс Уеб", космическия телескоп "Хъбъл", беше публикуват от НАСА.
Зашеметяващите изображения показват огромни, извисяващи се колони от плътни облаци от газ и прах, където се формират млади звезди в района на мъглявината Орел, в съзвездието Змия, на около 6500 светлинни години от Земята. Изображението се превърна в световен културен феномен, украсяващ дори ежедневни предмети, вариращи от тениски до чаши за кафе.
Телескопът "Джеймс Уеб" ги засне в близката инфрачервена област от спектъра с още по-голяма точност, разкриваща контурите на много повече звезди и облаци от газ и прах.
See the Pillars of Creation like never before!
— NASA (@NASA) October 19, 2022
First made famous by @NASAHubble in 1995, @NASAWebb revisited this iconic part of the Eagle Nebula, revealing new details and hidden stars: https://t.co/Wkf0XXHTqh pic.twitter.com/JywEHyX1Bq
Новите изображения "ще помогнат на изследователите да преработят своите модели на звездообразуването, като определят много по-точно броя на новопоявилите се звезди, заедно с количествата газ и прах в региона", се казва в текста на НАСА, придружаващ снимките.
Ярките червени кълба, които са точно до стълбовете, са млади звезди сред сриващи се под собствената си гравитация и бавно загряващи се възли от прах и газ. Подобните на лава червени петна на края на някои стълбове са изхвърлена материя от звезди, които все още се формират сред прах и газ, и са едва на няколко стотици хиляди години.
Телескопът "Джеймс Уеб", който беше изстрелян на 25 декември 2021 г., е съвместен проект на НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция агенция. Той достигна дестинацията си в слънчева орбита на близо 1 милион мили от Земята месец по-късно и се очаква да революционизира астрономията, като позволи на учените да надникнат по-далеч от преди и с по-голяма точност в космоса, до зората на познатата вселена.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.