Огромно туптящо сърце пред НДК подсеща да се погрижим за здравето си (видео)

Огромно туптящо сърце пред Националния дворец на културата (НДК) предизвика любопитството на софиянци и гостите на столицата. 3D илюзията на 5-метровата инсталация е част от кампанията на Амджен България „Победи холестерола“, която има за цел да привлече вниманието на българите към сърдечносъдовите заболявания и по-конкретно към проблема „висок холестерол“. Инициативата е продължение на информацианната кампания по повод Световния ден на сърцето – 29 септември, а уникалната 3D илюзия е създадена от екипа на Фондация Visionary.

Високият LDL („лош“) холестерол се приема за опасен от здравните специалисти и за една от предпоставките за бързо развитие на атеросклероза. Той е един от рисковите фактори за възникване на инфаркт или инсулт, а хората, преживели веднъж такъв инцидент, са особено уязвими. При тях нивата на LDL-C в кръвта трябва да са  по-ниски отколкото при здравите хора. В противен случай те са изправени пред опасността от втори сърдечносъдов инцидент, който може да доведе до инвалидизация или дори смърт.

Холестеролът е необходим за правилното функциониране на организма. Той се намира във всички клетки на тялото и участва в изграждането на клетъчните мембрани, образуването на надбъбречните и половите хормони, витамин D, жлъчните киселини и други. По-голямата част от холестерола се синтезира в черния дроб, а останалата – се набавя чрез храната. Повишените нива на LDL холестерола обаче са опасни. По данни на Националния център по обществено здраве и анализи само през първите шест месеца на 2024 г. са регистрирани 5976 случая (хоспитализирани и нехоспитализирани) на инфаркт на миокарда и 25 406 случая (хоспитализирани и нехоспитализирани) на остра мозъчносъдова болест (инсулт).

При раждането нивото на холестерол на бебето е до 1,8 mmol/L. След това неговите стойности започват да се покачват. Днес специалистите приемат, че нормалните стойности на LDL холестерола са < 3,4 mmol/l. За гранично състояние се счита, когато нивото на „лошия“ холестерол е между 3,4 – 4,0 mmol/l. Проблем може да възникне, ако LDL холестерола е по-голям от 4,1 mmol/l. Специалистите предупреждават, че тези стойности не са еднакви за всички. Пациентите с висок риск от сърдечносъдов инцидент (инфаркт или инсулт), както и такива, които вече са преживели такъв, трябва да поддържат нивата на холестерол много по-ниски – под 1.4 mmol/l.

Нивото на холестерол може да се изследва с кръвен тест и след това резултатите задължително трябва да се обсъдят със специалист. Препоръчително е родителите да проверят нивата на холестерол на детето си, когато то е на възраст между 6 и 8 години и отново между 17 и 21 години. След 20-годишна възраст този тест трябва да се повтаря на всеки четири до шест години, ако човек не е изложен на други рискови фактори (високо кръвно налягане, диабет, затлъстяване и др.). Повишените нива на холестерол при децата могат да се дължат на наследственото заболяване фамилна хиперхолестеролемия (ФХ) – болест, която води до инфаркт или инсулт в ранна възраст. Ако се открие навреме, заболяването може да се лекува.

При пациенти с фамилна хиперхолестеролемия нивата на холестерол не могат да се намалят само с диета. Дори при спазване на строг хранителен режим стойностите на LDL холестерола  могат да се понижат с не повече от 15%, което е крайно недостатъчно. Ето защо специалистите препоръчват медикаментозна терапия. Проучвания сочат, че при пациенти, страдащи от фамилна хиперхолестеролемия, средната продължителност на живота без лечение е едва 44 години. Благодарение на биотехнологиите в последните години са създадени антитела, имитиращи РНК молекули и др., които дават на пациентите шанс за живот. При пациенти с фамилна хиперхолестеролемия терапията трябва да продължи цял живот, за да могат болните да се предпазят от повторен сърдечносъдов инцидент.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ