Смяната на часовото време не притеснява бебето

Смяната на часовото време не притеснява бебето

Смяната на часовото време не притеснява бебето

Всяка смяна на часа -  през лятото, както правим в последната събота на март, или през зимата, в края на октомври, означава час сън по-малко или повече. От повече никой не се жалва.

Сега обаче ситуацията е по-неблагоприятната, защото ни лишава от един час сън.

Бебетата не усещат промяната. И тя не им оказва никакво влияние. Защото при кърмачетата до 6 месеца вътрешният биологичен часовник все още не е развит и не е „включен“.

До тази възраст така наречените циркадни ритми (цикъл от приблизително 24 часа) не работят.

При най-малките денонощието, което има 24 часа, се състои от много епизоди от по 1, 2 или 3 часа. Те се диктуват от времето за хранене, сън и бодърстване.

След шестия месец

Едва някъде между третия и шестия месец вътрешният биологичен часовник на бебето започва да цъка. И децата над 6-месеца, както и по-големите, усещат промяната на часа, твърдят специалистите по хронобиология.

Въртенето на стрелките на часовника напред-назад се отразява на дейностите в ежедневието. И естествено може да доведе до смущения на режима на детето като дискомфортът е вероятно да продължи няколко дни.
Промяната може да наруши временно апетита, да се отрази на съня и да помрачи настроението. И те често не са свързани с физиологични промени, а по-скоро с неадекватното поведение на родителите.

За да не допуснете промяната да доведе до стрес при детето, е добре да се подготвите и да я направите постепенно. Така, че да напаснете режима му с вашия.

Преходът

1. Часовете за хранене да не се спазват стриктно

За да направите прехода към лятното часово време по-лек, не настоявайте с точно фиксирано време за хранене. Предложете на детето да хапне, щом огладнее и постепенно наваксайте, като измествате с по 10-15 минути обичайния час за кърмене или за шишето.

2. Режимът сън-бодърстване да е гъвкав

Втората стъпка е да промените часа на събуждане и на слагане в леглото за вечерен сън. Не бързайте, съветват педиатрите. За около 4-5 дни ще може да направите плавно прехода.

Ето още един трик, които ще подпомогне адаптацията на бебето:

3. Осигурете много светлина в стаята сутрин (дори на вън да още тъмно и мрачно). Вдигнете шорите, дръпнете завесите на прозорците. Така детето ще има усещането, че се буди с изгрева на слънцето. Това ще помогне на циркадния ритъм на по-голямото дете да влезе в синхрон.

Светлината  ръководи биологичния ни часовник. Събуждаме се, когато греенето е интензивно и ни си приспива, когато навън мръкне.

И, ако обичайно оставяте в детската стая нощната лампа да свети, нека да е силно приглушена и скрита в някой ъгъл.

Източник: Новите родители

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ