571 села у нас са без население или с под 10 жители

Общество

571 села в България нямат никакви жители или имат едноцифрен брой жители, показва справка на БТА, направена в Националния регистър на населените места на НСИ.

Към 31 декември 2017 г. в страната има общо 5256 населени места – 257 града, 4997 села и два манастира със статут на населено място - Клисурския и Рилския.

В сравнение с 2016 г. обезлюдените села са се увеличили с 5.

62 са населените места без нито един постоянен обитател.

С по един жител са точно 71 села. По двама души население има в 61 населени места, а по трима - в 49 села. 48 населени места в България имат по четирима жители. С по пет души постоянно население са 47 села, а с по шестима жители - 40 села. 27 села имат по седем жители, други 35 са с по осем обитатели, а 31 села са с деветима души население.

Селата без население са в 11 области на страната. Начело на статистиката е Габровска област, в която обезлюдените села са почти половината от всички 349.Според справката 1734 населени места, включително Клисурският и Рилският манастир, са с население под 100 души при 1 708 през 2016 година. Ако към тях се прибавят и селата с нулево население - 162, общият брой на населените места под 100 жители става 1896 или повече от една трета от всички населени места в страната, включително и градовете.

Най-голяма е групата на селата с между 101 и 200 души включително - 705 села. Следва групата на селата с население между 201 и 300 души, в която попадат 515 населени места. Трета е групата на селата с обитатели между 301 и 400 души, в която попадат 402 села.

Само в 4 села жителите надхвърлят 4000 души, а в 2 са над 5000.

Селото с най-много постоянни жители е Лозен, близо до София. Там живеят

6228 души. Лозен е по-голямо от 144 града или иначе казано от повече от половината български градове.
Второ по големина е Айдемир (област Силистра) с 5651 души. Следват софийското село Бистрица (5040 души), пазарджишкото Драгиново (4695), софийското Казичене (4633), пловдивското Розино (4254), сливенското Градец (4128), пазарджишкото Мало Конаре (3993), пловдивското Труд (3991) и силистренското Калипетрово (3804 жители).

Любопитно е, че 2453 села или почти половината в страната са по-големи от най-малкия град в България - Мелник, който има 189 жители към края на миналата година.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка