Борисов поиска извинение от турския външен министър

Борисов поиска извинение от турския външен министър

"Очаквам извинение за изказването на турския министър на външните работи, че Турция се е намесила по отношение на българския Закон за вероизповеданията". Това е заявил премиерът Бойко Борисов в изявлението си след Четиристранната среща на върха на България, Румъния, Сърбия и Гърция, която се провежда в Букурещ.

Изказването му е било непосредствено преди разговора му с вицепрезидента на Турция Фуат Октай, който е един от най-близките сътрудници на президента на страната Реджеп Ердоган. Октай е пристигнал в резиденцията "Снагов" в Румъния минути преди изявленията след Четиристранната среща, предаде Дарик.

Намесата във вътрешните работи на чужда държава е лош сигнал и липса на възпитание, е посочил българският министър-председател.


Готов съм да се подпиша под писмо на Румъния, Гърция и България за подкрепа на Сърбия. Нашите съседи са ни изключително важни, да са заедно с нас в ЕС, каза още премиерът след срещата на високо равнище между България, Румъния, Сърбия и Гърция.

"България като председателстваща положи усилия за всички държави. Колегата Вучич и Сърбия са ни изключително важни и скъпи“, заяви той. "Още веднъж благодаря на Румъния за днешното изключително гостоприемство и добра организация. Благодаря за възможността за двустранна среща между двете правителства", посочи премиерът. "Виждате как с едно идване имаме възможност да си говорим със всички колеги. Спестяваме много време за двустранни срещи и пътувания", коментира още Бойко Борисов.

Междувременно външният министър Екатерина Захариева извика посланика на Турция у нас и направи демарш заради изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу.

Изказването е направено по време на предизборен митинг за турска намеса при поправките в българския Закон за вероизповеданията, предава БНТ.

По информация на Външното министерство, на посланика е било обяснено, че приоритет на българската външна политика е да поддържа диалога и сътрудничеството с нашите съседи, което включва спазването на принципите на взаимно уважение и ненамеса във вътрешните работи. Изказването на външния министър Мевлют Чавушоглу беше окачествено като неприемливо.

Посланик Хасан Улусой е заявил, че думите на неговия министър са извадени от контекста и представени погрешно, като в никакъв случай Чавушоглу не е желаел да се намесва във вътрешните работи на страната. Посланикът е уверил, че турската страна не е имала намерение да обижда страната ни или да оказва влияние върху законодателния процес.

Екатерина Захариева коментира по-рано днес, че не е имало намеса от страна на Турция при приемането и изготвянето на промените в Закона за вероизповеданията. От ГЕРБ и ДПС заявиха, че не е имало такава намеса.

В парламента Обединените патриоти поискаха външният министър да информира депутатите следващата седмица за подробностите по случая и допълниха, че според тях има намеса от Турция за приемането на закона.

За такава намеса говориха и от левицата, от където призоваха за президентско вето върху Закона за вероизповедзанията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ