До 1 лев на час ще се плаща нощният труд при наличие на колективен трудов договор

До 1 лев на час ще се плаща нощният труд при наличие на колективен трудов договор

Една трета от българите, които работят, имат колективни трудови договори и там цената на нощния труд стига и до 3 лева на час, а иначе за останалите две трети е 25 стотинки. Това обясни в ефира на bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Той припомни, че полицаите и медицинските лица работят с колективни трудови договори и те получават различни суми.

„За целия сектор здравеопазване с колективния трудов договор цената на нощния труд и 1 лев на час, за миньорите е доста повече, за полицаите от миналата година стана също 1 лев“, поясни Пламен Димитров.

По думите му малките фирми нямат колективни трудови договори и при тях увеличението за нощния труд ще е до 4 пъти.

До края на тази седмица предстои Тристранният съвет да финализира договарянето между работодателите, синдикатите и властта, така че да може Министерският съвет да го приеме още през следващата седмица. 

„Проблемът с нощния труд далеч надхвърля проблемите на здравеопазването. Нощен труд в България системно полагат около 400 000 човека. Това ще се отнася най-вече за шивачки, за тези, които работят в транспорта и енергетиката, и къде ли още не“, обясни пред БНТ президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Земетресение разлюля София
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
EК временно спира изплащането на 215 млн. евро от Плана за възстановяване и устойчивост на България
Разузнаването на Южна Корея успя да измери пулса на лидера на Севера Ким Чен Ун
Гърция се опитва да изкара празните жилища на имотния пазар
Бойко Борисов: Санкциите срещу Делян Пеевски са несправедливи, Бюджет 2026 няма да бъде оттеглен или преправян
Страховете от AI балон доведоха до разпродажби на световните фондови пазари
Новата икономика: Могат ли европейските фермери да спасят водния цикъл?