Евакуираните българи от Киев вече са в Молдова

Евакуираните българи от Киев вече са в Молдова

Всички наши сънародници, които тръгнаха от Киев в късните часове, вече са на територията на Молдова. Те са посрещнати от българските дипломатически представители. Имат храна и вода. Това са около 200 души - майки с деца. Това заяви за Нова телевизия министърът на външните работи Теодора Генчовска.

"Има заявки от други българи от Киев и от Харков. Работим с други членки на ЕС, имаме съдействие и от НАТО. Опитваме се да ги групираме по възможно най-бързия начин. Хубавото е, че бройката вече драстично намаля", каза още Генчовска. 

Тя коментира и случая с жената, която не беше евакуирана, въпреки че беше подала документи. "Тя вече се е свързала през други българи със Ситуационния център. В цялата тази суматоха има някакво разминаване в списъците, които нашата дипломатическа служба в Киев е имала и пълния списък на МВнР. Не е забравена. Те всъщност са две жени с едно дете. Работи се за евакуацията им", обясни Генчовска.

По думите й операцията по евакуиране в нощта на понеделник срещу вторник е протекла тежко. Имало и два случая на мъже с украинско гражданство, които са били върнати, защото подлежат на мобилизация. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Опасност от конфликт с Китай: Индия започна мащабно строителство на военни съоръжения в Хималите
Как да разберете дали другите ви слушат
На днешната дата, 26 декември. Имен ден празнуват Давид, Йосиф, Йосифа
Мистерия: Мегаполис с 10 милиона души остана с блокирана сателитна навигация за 6 часа
Скъсана фланелка на Марадона беше продадена на търг за 179 000 долара
Рапърът P. Diddy обжалва присъдата си за сексуални престъпления и настоява за освобждване
Археолози: Древен „воден култ“ е изградил монументи, по-стари от Стоунхендж
Най-големите банки в САЩ са увеличили стойността си с 600 милиарда долара до края на 2025 г.