Испания прави крачка към легализиране на евтаназията

Испания прави крачка към легализиране на евтаназията

Испанският парламент ще започне обсъждане на закон за легализиране на евтаназията, съобщи Франс прес. Предложението е на социалистическата партия на премиера Педро Санчес и не бе подкрепено само от десницата.

Това дава зелена светлина за дебатите за легализиране на евтаназията само месец и половина след друго ключово гласуване – за декриминализиране на евтаназията - по предложение на Каталунския регионален парламент.

Проектът на социалистите стига още по-далече – регламентира евтаназията и условията, при които може да се прилага.

За пръв път след няколко опита подобно предложение успява да прескочи парламентарната съпротива.

Регламентът гарантира защитата на фундаменталното право на живот, но признава, че то не е абсолютно. Това право може да се съобразява с други ценности като човешкото достойнство, заяви председателката на групата на социалистите в парламента Адриана Ластра.

Според предложението човек има право да поиска да умре, ако е болен в терминален стадий или страда от тежко хронично заболяване. Законът се отнася както за испански граждани, така и за живеещи в Испания. Искането трябва да е писмено, без външен натиск и може да бъде оттеглено в срок от 15 дни.

Болният ще има право на евтаназия дори да не е в състояние да вземе това решение, но ако предварително е дал писмени инструкции в този смисъл. Лекар ще установява дали пациентът отговаря на условията. Мнението трябва да бъде потвърдено и от втори лекар. След това лекарят трябва да направи оценка на случая, а специална контролна комисия одобрява крайното решение.

Сега пациентите с нелечими тежки заболявания нямат друг избор освен да откажат лечение, ако пожелаят да умрат.

В ЕС евтаназията е легализирана в Холандия, Белгия и Люксембург. В Европа Швейцария разрешава асистираната евтаназия. Португалският парламент отхвърли в края на май 4 проекта за евтаназия, но с незначително мнозинство.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ