Разрешават на личните лекари да издават направления за PCR-тест

Разрешават на личните лекари да издават направления за PCR-тест

Общопрактикуващите лекари ще имат право да издават направления за PCR-тестове на пациенти, суспектни за COVID-19. Това ще става по строги критерии, изготвени от Българския лекарски съюз, Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България и след сключване на анекс към Националния рамков договор.

До подписването на анекса, в извънболничната помощ направления за PCR изследване ще продължат да издават специалистите по инфекциозни болести, пулмология, педиатрия и УНГ болести. Новото е, че те ще имат право да издават по-голям брой направления от сегашния. Правото си да назначават изследване ще запазят и след промените в Националния рамков договор.

Успоредно с това организацията на общопрактикуващите лекари ще подготви алгоритъм за път на пациента при личния лекар през есенно-зимния сезон. Документът ще бъде утвърден и разпространен до всички заинтересовани страни след съгласуването му с Министерството на здравеопазването.

На среща между здравния министър проф. Костадин Ангелов и представители на БЛС, НЗОК, РЗИ-София град, столични лечебни заведения и членове на Националния оперативен щаб бяха дискутирани обезпечеността с болнични легла за пациенти с COVID-19, текущите данни за разпространение на коронавирусната инфекция в страната, както и действащите противоепидемични мерки.

"На този етап не се налага втвърдяване на мерките, продължаваме да следим всички показатели на ежедневна, ежеседмична и 14-дневна база. Към момента нямаме притеснения относно разпространението на COVID-19 и готовността на здравната система", посочи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кметът Васил Терзиев: Целта ни е паркомясто в София да се намира за по-малко от 10 минути
Вицепрезидентът Ванс: Фантазия е да се мисли, че Украйна може да победи с повече пари и оръжия от САЩ
Зеленски в извънредно обръщение: Украйна е изправена пред труден избор, но и най-твърдият метал се огъва
Financial Times: Министърът на армията на САЩ е заявил в Киев, че споразумението остава без промени
Срещата на Г-20 в Йоханесбург започна, но със знакови отсъствия
Изследване: Окото може да се „рестартира“ и да възстанови увреденото зрение
Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп
Тръмп смята, че 27 ноември е подходящ краен срок Украйна да приеме мирния план