Музикантите от БНР протестират трети ден
Трети ден протестират музикантите и хористите от четирите състава на Българското национално радио с искане за повишаване на заплатите, съобщава bTV. Това са тврорците от симфоничния оркестър, смесения хора, Биг-бенда и оркестъра за народна музика.
В понеделник музикантите излязоха пред сградата на БНР с искане за достойно заплащне на труда им. Началната заплата при тях започва от 570 лв., а средната е 660 лв.
Вчера около 200 протестиращи се събраха пред Министерството на финансите, а днес - под прозорците на Министерски съвет.
Искането е за минимум 50% увеличение на заплатите, за да се доближат поне до средната заплата в столицата. „Заплатата ми свършва за около десетина дни. Ние сме 4-членно семейство, за 10 дни свършват даже са много, като си плащаш като нормален човек всички такси, данъци и ежедневни разходи”, заявява пред bTV кавалджията Недялко Недялков, носител на награда „Грами”. "Струните за контрабаса ми струват 400 лв., а месечното ми възнаграждение е 680 лв.", коментира и друга музикантка
"Това са уникални оркестри. Те са, за да създават музика и да пълнят фондовете на БНР. Тяхната основна дейност не е концертната дейност”, подчерта генералният директор на БНР Александър Велев, който подкрепя протеста. Наред с ръководството на Националното радио, протестът подкрепят и Българската музикална асоциация, КТ „Подкрепа”, Съюзът на българските композитори, Националната музикална академия.
За да работи музикант в БНР обикновено трябва да работи и на други места, коментира Велев. Липсата на адекватно заплащне и основната причина младите хора да не постъпват.
По инициатива на председателя на комисията по култура Вежди Рашидов на 26 април ще се проведе извънредно заседание, на което ще бъде обсъден проблемът с ниските заплати на музикантите от съставите на БНР, съобщиха от пресцентъра на парламента.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.