Командир на авиобаза на НАТО в Норвегия я затвори заради ерозия и диви животни

ЕС

Командирът на авиобазата на НАТО на остров Андьойя в Северна Норвегия взе решение да я затвори, съобщава изданието  Forsvarets forum. 

„Командирът на базата подполковник Ойстейн Далберг затвори съоръжението, след като пукнатини в бетона на пистата, ерозия на почвата и липса на защита от диви животни направиха полетите невъзможни. Той прецени, че продължаващото използване на летището може да представлява опасност за пилотите и самолетите“, се казва в информацията.

От 2016 г. насам съоръжението се използва като опорна база и алтернативно летище за силите на НАТО. В ход са и планове за откриване на норвежки център за разработване на дронове там и използване на базата за учението на алианса „Студен отговор“, планирано за март 2026 г. След затварянето се очаква други съоръжения в Северна Норвегия да поемат функциите на базата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва отбелязва Деня на победата с парад на Червения площад при засилени мерки за сигурност
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Тръмп заяви, че „може“ да премести американски войски от Германия в Полша
Иран подготвя отговор на мирния план на Тръмп, Рубио разкритикува НАТО
Путин с остри критики към НАТО в речта си за Деня на победата
Петер Мадяр поема премиерския пост в Унгария след изборната победа над Виктор Орбан
Тръмп отправи недоказани обвинения срещу Конго за мигранти и затворници
Германските летища предупреждават за риск от недостиг на авиационно гориво