Над 60% от българите на мнение, че има корупция в здравеопазването

Над 60% от българите на мнение, че има корупция в здравеопазването

Над 60% от българските граждани определят здравната система като една от сферите с най-високи нива на корупционни практики. Това сочат данните от национално представително проучване, проведено от социологическа агенция "Глобал метрикс" по поръчка на Българския институт за правни инициативи. В изследването, проведено по поръчка на Българския институт за правни инициативи, са участвали 1048 граждани от цялата страна в периода 14-26 май т.г. 

56% от анкетираните казват, че корупцията в здравния сектор е свързана както с обществените поръчки, така е и част от процеса на предоставяне на здравни услуги. 

Други 17% смятат, че корупцията е свързана само с предоставянето на здравни услуги, а 16% са на мнение, че корупционните практики са основно при прилагане на Закона за обществените поръчки. 

16% от анкетираните посочват, че са били свидетели или са станали жертва на корупция в здравеопазването, но малък дял от тях подават сигнал за това. 

Над 95% от анкетираните са склонни да твърдят, че НЗОК се източва, като 61% посочват, че това е практика във всички болници. 14% отбелязват, че това е предимно при държавните лечебни заведения. 

Над една трета от анкетираните казват, че в болниците се правят и назначават ненужни прегледи. На 10% от анкетираните са им били искани пари извън регламентираните такси за лечение в държавна болница, докато в частните в тази ситуация са попадали едва три процента. 

Анализът на информацията показва още, че в сферата има натрупани проблеми през годините, сред които недостиг на персонал, лоша материална база в някои лечебни заведения, неглижиране на хроничните заболявания и ниска здравна култура на гражданите.

"Концентрацията на корупционни практики се свързва в най-голяма степен с ръководството или с директорите на здравните заведения, което само по себе си също ни показва, че на практика целият здравен сектор функционира под едни постоянни обществени подозрения за корупционни практики, при това на всички нива", заяви управителят на "Глобал Метрикс" Радостина Ангелова. 

Адвокат Цветомир Тодоров от неправителствената организация посочи и проблемите, които са изпъкнали с голяма сила по време на Covid-пандемията. "На първо място, това е неглижиране на третиране на хронични заболявания. Никакви мерки не са вземани години наред за подобряване здравната култура на населението, слаба профилактика, почти нулево ниво на следболнични грижи, ограничен достъп до специалисти за част от населението на страната, неясно или направо да го кажем може би сбъркани протоколи за лекуване, неизяснени отношения между частни и общински държавни болници, недостиг на персонал, неадекватна на времето материално-техническа база някъде", обясни той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ