Откриха 17 мъртви лешояда в Кресненското дефиле
До момента са открити 17 мъртви лешояда в Кресненското дефиле, реалният брой на жертвите се оценява вероятно на над 30 птици, съобщиха от природозащитната организация "Зелени Балкани". Птиците са умъртвени умишлено чрез поставяне на отровни примамки.
Данните са предоставени от екипа на Фонд за дивата флора и фауна (ФДФФ). Вчера е имало съвместна комисия от ФДФФ, РИОСВ Благоевград, полицията в Благоевград и ОДБХ, която да документира последните три намерени птици и да събере проби от тях.
В сряда на място ще отидат алпинисти от екипа на "Зелени Балкани", които да съдействат на екипа на ФДФФ за вземането на намиращите се в гнездо в дефилето малко лешоядче и яйце. Дейността е съгласувана с РИОСВ-Благоевград и се извършва по реда на специално разрешително, с което разполага екипа на ФДФФ, за изключение от забраните, посочени в ЗБР, което им дава правомощия да оказват подобна помощ на бедстващи диви птици.
Единият от откритите вчера умрели лешояди в Кресненския пролом е В2С - Ники - малкото излюпено през 2016 г. от Врачански Балкан, което е зимувало в дефилето. Младата птица е била кръстена в рамките на Международна кампания, която обяви успешното връщане на белоглавия лешояд в Кресненското дефиле/Пирин и Стара Планина.
Екипът на ФДФФ и "Зелени Балкани" са изразили благодарност на всички над 50 доброволци, които са участвали в издирването на отровните примамки и техните жертви, на доброволците-преводачи и на всички съпричастни граждани.
Служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова е изпратила писмо до колегата си от МВР Пламен Узунов за бързо разследване и наказване на виновните лица за отравяне на защитени видове и унищожаването на почти цялата популация на силно застрашения белоглав лешояд в района на Кресна. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Белоглавият лешояд е птица от семейство Ястребови и е защитен вид, включен в Чeрвената книга и списъците по Закона за биологичното разнообразие. Птиците са обект на дългогодишни опити за възстановяване на вида, тъй като в края на миналия век той е изчезнал от по-голямата територия на страната, вследствие на масовото тровене на хищници.
Деянията, свързани с убиване на дивеч без надлежно разрешително или със забранени средства, както и противозаконното унищожаване на защитени видове, са престъпления по смисъла на Наказателния кодекс и се наказват с глоби, пробация или лишаване от свобода.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.