Поход на семейството и гей парад в София днес, 1500 полицаи на крак

Общество

Няколко шествия и митинги ще се проведат в София днес, сред тях са първият по рода си национален "Поход за семейството" и гей парада "София прайд"

Двете събития ще бъдат съпътствани от шествие на крайно десни и националисти и протест под надслов "Да спасим децата на България и българското семейство". 

Освен в столицата, първият по рода си за България национален "Поход за семейството" ще върви паралелно и в Пловдив, Варна, Бургас и Русе.

Участниците в него - семейни двойки, ще бъдат облечени в сватбените си костюми и булчински рокли. В София събитието започва в 14 ч. на площад Народно събрание. На финала към небето ще бъдат пуснати десетки балони, с надпис "ЗА семейството от мъж и жена".  Два часа по-късно пред паметника на Съветската армия започва 11-то издание на гей парада "София прайд". 

В същото време контрашествие на гей парада организират крайно десни  и националисти. То ще тръгне от Националния дворец на културата. Дни преди гей парада от ВМРО поискаха МВР да го забрани. 1500 полицаи са мобилизирани днес да охраняват всички прояви в столицата

МВР планира и други сериозни мерки за сигурност, включително и спиране на движението на места в центъра на столицата в следобедните часове.

За да се избегнат провокации и сблъсъци, полицията ще раздели шествието "София прайд" от противниците му. Ще има засилено полицейско присъствие. МВР изгражда и специални буферни зони, както и пропускателни пунктове. 

Всички хора, които носят забранени предмети, държат се агресивно или са в нетрезво състояние, няма да бъдат допускати. Макар че в последните години провокации липсваха, от полицията в столицата са взели всички необходими мерки за днешните шествия. Целият състав на МВР в града ще бъде на работа, а засиленото присъствие ще продължи и след края на мероприятията, обясняват от МВР.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Най-богатите хора мигрират с невиждано в историята темпо. Къде отиват?
Лора Христова с бронз за България на Зимните олимпийски игри в Милано–Кортина
Тактиката, която ще ви направи по-харесвани
Президентът Илияна Йотова ще връчи мандат за служебно правителство на Андрей Гюров
Как ще се определя кое домакинство е в положение на енергийна бедност?
Времето: От мъгли и облаци в Северозападна България до слънце на морето
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
Нощното светлинно шоу на олимпийския огън в Милано привлича хиляди пред Арката на мира