Полицията спря протестиращите превозвачи на входа на София

Полицията спря протестиращите превозвачи на входа на София

Полицията спря протестиращите превозвачи на входа на София

Полиция не допусна протестът на превозвачите да стигне до центъра на София. Според предварителната организация 120 камиона и 50 автобуса се очакваше да тръгнат от бул. "Цариградско шосе" към центъра на града и пространството пред Министерски съвет към 9:30 часа, но те не бяха допуснати от органите на реда и останаха на входа на столицата. От СДВР обясниха за Нова телевизия, че не са ги допуснали, защото изпълняват съгласувателното писмо на столичния кмет. 

Към 11 часа превозвачите решиха да блокират за кратко входа на града от парк "Врана" в посока центъра на града по бул. "Цариградско шосе". Движението на превозни средства се извършва само в крайната дясна лента в посока София, а в обратната страна - изход от столицата, движението се осъществява нормално. Превозвачите се оплакаха от "заложени капани" - автомобилни инспектори правят внезапни проверки на камионите, а МВР не съдейства за изпълнението на протеста. По план протестът трябва да продължи до 22 часа. 

Припомняме, че от днес до 18 май ще продължат протестите на превозвачите в страната. Те настояват за намаляване на акциза на горивата с 50% за 6-месечен период, за отпадане на биокомпонентата към горивата, което по техни изчисления ще доведе и до понижаване на цените на бензина и дизела, както и за отлагане на планираното разширяване на ТОЛ системата. В петък част от превозвачите напуснаха след скандал срещата с премиера Кирил Петков, на която трябваше да се обсъдят мерки срещу поскъпването на горивата. Браншът заплаши с нови протести и блокади на пътища след 10 май. А за 18 май превозвачите обявиха, че автобусите ще спрат да превозват пътници. 

Освен в София, протести днес имаше и в някои от големите градове - Бургас, Пловдив, Варна, Плевен, Ямбол, Дупница, Стара Загора и други.

Превозвачи блокираха входове на Пловдив, но трафикът постепенно се нормализира. Там всичките шест входа на града бяха блокирани от тежкотоварни камиони, а на "Асеновградско шосе" се пропускаха автомобили само през най-лявата лента. Това доведе до образуването на дълга колона, предава Нова телевизия. 

В 11 часа започна шествието на превозвачите в Бургас. Колоната от автобуси и товарни коли беше дълга над 2 км. като шествието тръгна от ул. "Крайезерна" и достигна до детелината на изхода на Бургас в посока София, а след това се върна в изходната точка. В шествието се включиха над 300 автобуса, микробуса и товарни автомобила. 

Пътни блокади имаше и във Варна. Там над 200 превозвачи тази сутрин застанаха с камионите си на седем възлови пътни артерии в града и региона. Те осъществяват координация с пътната полиция и няма да осъществяват пълна блокада, но трафикът ще бъде затруднен. 

Повече от час движението по автомагистрала "Тракия" между пътен възел Кабиле и пътен възел Зимница беше затруднено заради протест на превозвачи. В шествието се включиха над 100 тежкотоварни автомобили, автобуси и камиони. 

Граничният пункт "Кулата - Промахон" също е блокиран като там превозвачите са разположили около 50 камиона преди зоната за граничен контрол, в района на казиното. Тежкотоварните автомобили не се движат и в двете посоки, като на българска територия се е образувала километрична опашка. Протестиращите пропускат само леките коли от и към Гърция. А организаторите заявиха, че периодично ще пропускат и камиони. В района има силно полицейско присъствие, но до напрежение и сблъсъци не се стигна. 

"Положението не е тежко, не е критично, просто е плачевно. Това е ужасен ужас, не знам в кой век живеем. Сигурен съм, че в момента по време на война в Украйна пътищата са три пъти по-добри отколкото в България. Пътят от София до Видин отнема 5 часа – за 200 км. Не е проблем да плащаш за нещо, но да го получиш", каза пред БНР един от недоволните шофьори, излезли на протеста в София. 

"Напрежението продължава да расте. Министър Събев и министър Караджов наливат масло в огъня. След вчерашните им изказвания се организираха протести в много градове, където такива не бяха обявени. Вълната е тръгнала, протестът ще е мащабен днес", заяви пред Нова телевизия Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи. Според нея с намаляването на акциза на горивата и премахването на биодобавката, горивата ще поевтинеят с между 40 и 50 стотинки. Относно тол системата Милтенова каза, че промени в средата на годината ще доведат много фирми до фалити. 

От Пловдив министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов отправи покана към превозвачите за нова среща следващата седмица, на която да обсъдят разширяването на обхвата на толсистемата. "Преди две години с подобни аргументи сме отложили въвеждането на толтаксите за второкласните пътища - това е било отложено с ясната уговорка, че е за три месеца и тези три месеца станаха две години и три месеца. Все рано или късно някой трябва да я въведе тази реформа докрай, за да може по един справедлив начин да се поеме равномерно ползването", посочи регионалният министър. 

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България обяви, че подкрепя протестните действия на организациите на българските превозвачи за техните легитимни и справедливи искания. Според работодателската организация намаляването на акциза на горивата, отпадането на биокомпонентата и отлагането на планираното разширяване на тол системата, са жизнено необходими за оцеляването на бранша, както и за нормалния живот на хората. Този протест на превозвачите е начало и на заявените от страна на национално представителните организации на работодателите протестни действия с искане към правителството за незабавното компенсиране на свръхвисоките цени на електроенергията и природния газ, както и за спиране обедняването на нацията, посочват още от КРИБ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ